Biedaszyby w lasach. To mogą być śmiertelne pułapki
Na głębokie dziury stanowiące niebezpieczne pułapki dla ludzi i zwierząt zwraca uwagę Nadleśnictwo Wałbrzych. "To szkodnictwo leśne, polegające na wykopywaniu tzw. biedaszybów w celu wydobycia węgla" - przestrzegają leśnicy.
Według nich takie działanie powoduje duże straty leśne i stanowi poważne zagrożenie również dla samych "kopaczy".
Ktoś podłożył leśnikom świnię
Z kolei dla odwiedzających lasy nielegalne szyby mogą stać się pułapką bowiem często są przykrywane dywanem i cienką warstwą ziemi. Jednocześnie takie dziury często mają nawet 10 m głębokości oraz tunele biegnące po kilka-kilkanaście metrów w głąb ziemi.
"Wykopywanie szybów doprowadza do zaburzenia stosunków wodnych w lesie, mocno zaburza konfigurację terenu, bo nawet po zakopaniu w miejscu biedaszybów powstają zapadliska, poza tym nielegalnie wycinane są drzewa w pobliżu, które później służą za podpory" - czytamy w serwisie informacyjnym Lasów Państwowych.
Przytoczono tam dane z Nadleśnictwa Wałbrzych, z których wynika, że w tym roku znaleziono tam 4 nielegalne szyby, w 2019 r. - 2, w 2018 r. - 7, w 2017 r. - 10, a najwięcej w 2016 r. - aż 46. Koszty zasypywania i likwidacji ponosi nadleśnictwo i w latach 2012-2015 łącznie wydało na to ponad 142 tys. zł.
Stalowe pułapki między drzewami. Nadleśnictwo ostrzega i apeluje
"Wprawdzie leśnicy przyznają, że obecnie problem zanika, ale pojedyncze przypadki ciągle się zdarzają, więc ze względu na wyrządzone szkody i niebezpieczeństwo ważne jest reagowanie w każdym przypadku. Podczas prac kopaczy zdarzały się wypadki śmiertelne. Dlatego leśnicy apelują, by w razie zauważenia biedaszybów skontaktować się z nimi" - wskazano w serwisie LP.
Warto dodać, że z procederem nielegalnych wykopów w lesie walczą także leśnicy z Nadleśnictwa Elbląg, gdzie dochodzi do nielegalnego wydobywania bursztynu.
Proceder prowadzi do niszczenia gleby, gdyż podczas poszukiwania grunt wydobywany jest ze sporych głębokości, mieszane są wszystkie warstwy, przez co rośliny pozbawiane są niezbędnej do życia warstwy organicznej.
- Wiesz o ciekawym wydarzeniu? Poinformuj nas o tym. Czekamy: redakcja@agropolska.pl