W końcu minionego miesiąca w urzędach pracy zarejestrowanych bezrobotnych było 1 mln 346,9 tys., co oznacza, że było ich mniej w porównaniu z lipcem o 1,1 proc., czyli o 14,6 tys.
Stopa bezrobocia rejestrowanego w sierpniu wyniosła 8,5 proc. - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny. Zarejestrowanych bezrobotnych było o 1,1 proc. mniej niż w lipcu.
W końcu minionego miesiąca w urzędach pracy zarejestrowanych bezrobotnych było 1 mln 346,9 tys., co oznacza, że było ich mniej w porównaniu z lipcem o 1,1 proc., czyli o 14,6 tys., a w porównaniu z sierpniem ub. roku mniej o 13,9 proc., czyli o 216,6 tys. osób.
Rekordowo niskie bezrobocie to dobra wiadomość dla gospodarki, cieszy też pracowników, którzy mogą żądać wyższych płac. Pracodawcy martwią się jednak, że będą mieć coraz większe problemy ze znalezieniem rąk do pracy, zwłaszcza do...
Stopa bezrobocia w województwach kształtowała się w granicach od 5,2 proc. w woj. wielkopolskim do 13,9 proc. w woj. warmińsko-mazurskim.
W porównaniu z lipcem bezrobocie spadło w większości województw (po 0,1 pkt proc.), wzrosła jedynie w województwie podkarpackim (o 0,1 pkt proc do 11,6 proc.), a w woj. opolskim, podlaskim i pomorskim nie uległa zmianie.
Z kolei w porównaniu z sierpniem ub. roku stopa bezrobocia zmniejszyła się we wszystkich województwach. Najbardziej w woj. warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim (po 2,2 pkt proc.), a w najmniej w opolskim (o 0,9 pkt proc.).
W strukturze bezrobotnych zarejestrowanych udział kobiet w końcu sierpnia był wyższy niż przed rokiem o 1,1 pkt proc. i wyniósł 54,4 proc. Zwiększył się też udział osób bezrobotnych bez prawa do zasiłku (o 0,1 pkt proc. do 86,3 proc.) oraz osób nieposiadających kwalifikacji zawodowych (o 0,2 pkt proc. do 30,5 proc.). Zmniejszył się natomiast odsetek osób dotychczas niepracujących (o 1,0 pkt proc. do 15,0 proc.) oraz absolwentów (o 0,2 pkt proc. do 2,8 proc.).
W sierpniu pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 138,3 tys. ofert pracy - o 7,4 proc. więcej niż przed miesiącem i o 16,1 proc. więcej niż przed rokiem.
W sektorze przedsiębiorstw pracowało 5 mln 760,7 tys. osób. Zatrudnienie było w nim o 3,1 proc. większe niż przed rokiem (wobec wzrostu o 3,2 proc. w lipcu). Najbardziej zwiększyło się zatrudnienie w administrowaniu i działalności wspierającej (o 9,5 proc.) oraz informacji i komunikacji (o 7,6 proc.).