100 procent upraw do obowiązkowego ubezpieczenia. I wysokie kary
Wstępny projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, opracowany w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, trafił do konsultacji.
Z projektu, który udostępniła Małopolska Izba Rolnicza wynika, że nowelizacja ma na celu wprowadzenie obowiązku ubezpieczenia przez producentów rolnych 100 proc. upraw, które zostały zgłoszone we wniosku o dopłaty bezpośrednie od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez huragan, powódź, deszcz nawalny, grad, suszę, ujemne skutki przezimowania i przymrozki wiosenne.
Dziesiątki milionów na ubezpieczenia upraw i zwierząt
"Wprowadzenie obowiązkowego ubezpieczenia upraw rolnych, przy zachowaniu 65-procentowych dopłat do składek ubezpieczenia zapewni producentom rolnym odszkodowania wypłacane przez zakłady ubezpieczeń w przypadku strat spowodowanych wystąpieniem ubezpieczonych ryzyk" - czytamy w uzasadnieniu do projektu.
W dokumencie zapewniono, że zostanie zachowana zasada realizacji dopłat do składek ubezpieczenia, gdy nie przekraczają odpowiednio: 9 proc. sumy ubezpieczenia upraw prowadzonych na użytkach rolnych klas I-IVb, 12 proc. sumy ubezpieczenia upraw prowadzonych na użytkach rolnych klasy V i 15 proc. sumy ubezpieczenia upraw prowadzonych na użytkach rolnych klasy VI.
W przypadku, gdy stawki taryfowe przekroczą powyższe progi dopłaty będą stosowane do powyższych wysokości, a pozostałe należności będą płacone przez rolnika
W przypadku ubezpieczenia zwierząt gospodarskich dopłaty będą przysługiwały w wysokości 65 proc. składki w przypadku określenia przez zakłady ubezpieczeń stawek taryfowych od łącznego ubezpieczenia zwierząt nieprzekraczających 0,5 proc. sumy ubezpieczenia.
Ubezpieczenie od padnięcia zwierząt? Resort odpowiada izbom
"Obecnie umowy ubezpieczenia zawierane przez producentów rolnych z zakładami ubezpieczeń w większości przypadków obejmują pojedyncze rodzaje ryzyka, a zatem nie obejmują ryzyka występującego w ostatnich latach najczęściej, a powodującego znaczne straty w produkcji, tj. ryzyka suszy. Zatem wprowadzenie obowiązku zawarcia przez producenta rolnego umowy ubezpieczenia od wszystkich wymienionych w ustawie rodzajów ryzyka, w tym suszy, ma na celu umożliwienie zawarcia umowy ubezpieczenia za przystępną cenę" - przekonują autorzy projektu.
Zwracają też uwagę, że od początku funkcjonowania systemu ubezpieczeń, czyli od 1 stycznia 2006 roku, mimo że zakładano objęcie ochroną ubezpieczeniową co najmniej 7 mln ha upraw, faktycznie powierzchnia ta była znacznie niższa - w roku: 2006 - 311 tys. 740 ha, 2007 - 575 tys. 29 ha, 2008 - 1 mln 832 tys. 36 ha, 2009 - 2 mln 808 tys. 104 ha, 2010 - 2 mln 845 tys. 777 ha, w 2019 - 3 mln 940 tys. 471,99 ha.
Co istotne, projekt przewiduje pięciokrotne podwyższenie kary za niedopełnienie obowiązku ubezpieczenia. Według urzędników, ma to na celu wzmocnienie motywacji do realizacji tego obowiązku.
- Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś