Zniesiony VAT na żywność jeszcze bez efektu cenowego
Zatwierdzone w piątek przez rząd Portugalii zniesienie podatku VAT na podstawowe produkty żywnościowe nie przyniosło dotychczas efektów cenowych, choć ekonomiści, klienci i gabinet premiera Antonia Costy wierzą, że tak się stanie.
Ana Silva, niezależna ekonomistka powiedziała, że pomiędzy piątkiem a wtorkiem nie doszło do spodziewanych obniżek cen produkty spożywczych w sklepach detalicznych.
Rząd walczy z drożyzną. VAT na produkty spożywcze będzie niższy
- W przypadku asortymentu towarów spożywczych od kilku dni utrzymuje się zbliżona cena towarów. Podobnie jest w przypadku paliw, które często są kluczem do zmian wartości towarów w detalu - stwierdziła ekspertka.
Rząd w Lizbonie obniżając ceny 44 głównych produktów spożywczych, spodziewa się znaczącego spadku wartości podstawowego koszyka żywności, wskazując, że w ciągu ostatniego roku podrożała 3-krotnie więcej niż wynosi inflacja.
- Cieszę się, że produktów bez podatku VAT jest tak dużo. Póki co, nie widzę jednak większej różnicy w sklepach w mojej okolicy - powiedziała Maria Sena, seniorka z lizbońskiej dzielnicy Benfica.
Większość produktów, na które rząd Portugalii zniósł VAT stanowią ryby, mięso i warzywa, w tym m.in. pomidory, cebula, ziemniaki, marchew, fasola, dynia, brokuły oraz kapusta. Zerowa stawka VAT obejmie też oleje roślinne, margarynę, chleb oraz jaja, sery i mleko krowie.
Costa zapewnił, że jego gabinet zrobi wszystko, aby Portugalczycy odczuli w portfelu różnicę. Zapewnił, że najpóźniej do końca kwietnia powinien być widoczny spadek cen podstawowych towarów spożywczych. - Najważniejsze, abyśmy nie mówili, że winny podwyżek jest A, B, czy C (…). Wszyscy wiemy, że głównym winowajcą jest Władimir Putin - powiedział premier.
Portugalski rząd zapowiedział, że oczekiwane z powodu zniesienia VAT obniżki cen w sklepach będą sprawdzane podczas kontroli inspekcji handlowej. Powinny nasilić się w drugiej połowie kwietnia. Dotychczas w kraju były trzy stawki VAT na produkty spożywcze - 6 proc., 13 proc. i 23 proc.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś