W unii energetycznej najważniejsze są cele klimatyczne

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Z Brukseli Krzysztof Strzępka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
18-11-2015,11:45 Aktualizacja: 18-11-2015,12:25
A A A

Każdy z krajów UE będzie zobowiązany do przedstawienia szczegółowych planów pokazujących, jak będzie realizował projekt unii energetycznej. KE przyjęła wytyczne w tej sprawie, w których duży nacisk położony jest na realizację celów klimatycznych Unii.

W 2016 r. komisja ma przedstawić projekt przepisów w tej sprawie. Plany krajowe mają zacząć powstawać w 2017 r., jeszcze w tym samym roku ich projekty mają trafić do KE, aby mogła ona przekazać państwom swoje rekomendacje. Ostateczna wersja dokumentów ma być przysłana do Brukseli w 2018 r.

Plany mają obejmować okres od 2020 do 2030 roku, ale będą zawierać również elementy dotyczące długoterminowej perspektywy - do 2050 roku. W ich efekcie Komisja Europejska będzie miała dużo większą niż obecnie kontrolę nad krajowymi działaniami dotyczącymi polityki energetycznej, w szczególności, jeśli chodzi o wypełnianie unijnych celów klimatycznych na 2030 rok.

Unia energetyczna coraz bliżej. Wszyscy mają zyskać

Komisja Europejska przedstawi niebawem założenia stworzenia wspólnego rynku energii i gazu, a także kwestii ochrony klimatu. Dla Polski ważne jest, by europejska polityka energetyczna różnicowała krajowe cele redukcji emisji dwutlenku...

Jak podkreślono w wytycznych, plany mają określać kierunek krajowych polityk dotyczących energii i celów klimatycznych w taki sposób, by były one zgodne z celami unii energetycznej.

Cele klimatyczne UE na 2030 r. przewidują redukcję emisji gazów cieplarnianych o 40 proc. w porównaniu z rokiem 1990, zwiększenie udziału źródeł odnawialnych w energetyce do poziomu wynoszącego co najmniej 27 proc., a także zwiększenie efektywności energetycznej również o 27 proc.

"Plany krajowe, co bardzo ważne, dadzą długoterminową przewidywalność i pewność dla inwestycji, a także zapewnią większą współpracę i zgodność w podejściu państw członkowskich do polityk dotyczących klimatu i energii" - czytamy w dokumencie Komisji.

Plany mają definiować cele dotyczące każdego z wymiarów unii energetycznej. Chodzi o bezpieczeństwo dostaw w oparciu o zasady solidarności i zaufania, konkurencyjny i w pełni funkcjonujący rynek wewnętrzny energii, obniżenie popytu na energię, dekarbonizację gospodarki UE oraz badania i rozwój.

Kraje Wspólnoty będą zobowiązane do przedstawiania raportów dotyczących wdrażania narodowych planów co dwa lata, począwszy od 2020 r.

Poleć
Udostępnij