Żywność drożeje. Indeks cen najwyższy od półtora roku

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-10-2016,10:40 Aktualizacja: 07-10-2016,11:48
A A A

Indeks cen żywności na świecie we wrześniu wzrósł rok do roku o 10,05 proc. - wynika z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). W ujęciu miesięcznym indeks poszedł w górę o 2,95 proc.

Indeks cen żywności FAO w minionym miesiącu wyniósł 170,9 pkt. wobec zrewidowanego odczytu 166 pkt. (wstępnie szacowano na 165,6 pkt.) w sierpniu i jest na najwyższym poziomie od marca 2015 r.

żywność, eksport żywności, handel żywnością, import żywności, andrzej kowalski

Import żywności rośnie szybciej niż eksport

11,6 mld euro wyniosła wartość polskiego eksportu żywności w I półroczu br. - to o 1,1 proc. więcej niż przed rokiem. Import natomiast wzrósł o 4,6 proc. do 8,1 mld euro. Po raz pierwszy od wielu lat tempo wzrostu importu przewyższało...

We wrześniu w porównaniu z sierpniem wzrost zarejestrowały wszystkie indeksy składowe za wyjątkiem zbóż (spadek o 1,88 proc.). To trzeci miesiąc z rzędu, w którym zboża tanieją.

W ocenie autorów raportu spadek stawek wynika z dużych zapasów, spowodowanych rekordowymi zbiorami pszenicy, spodziewanego odbicia w światowej produkcji ryżu oraz dobrego zachowania zbóż gruboziarnistych, głównie kukurydzy.

Wyraźnie wzrosły we wrześniu ceny nabiału (13,84 proc. m/m) oraz cukru (6,72 proc.), a niewielkie zwyżki zanotowały tłuszcze i oleje (1,78 proc.) i mięsa (0,18 proc.).

FAO podało, że w segmencie nabiałowym mocno zwyżkowały notowania masła, którego zapasy stopniały m.in. ze względu na duży popyt ze strony krajów Unii Europejskiej.

Ceny mięsa drobiowego i wieprzowego były natomiast wspierane przez duże zapotrzebowanie, w szczególności w Azji, a notowania mięsa owczego zyskiwały dzięki niższym zapasom. Jednocześnie odbicie produkcji mięsa wołowego w USA zmniejszyło zapotrzebowania na import, wpływając na niewielki wzrost cen na rynkach światowych.

Cukier drożał piąty miesiąc ze względu na niekorzystną pogodę w środkowo-południowym regionie Brazylii, która jest największym producentem i eksporterem surowca na świecie. Do wzrostu cen dołożyły się również informacje o niższym poziomie produkcji w Indiach.

Indeks cen żywności (Food Price Index) to średnia indeksów stawek mięs, nabiału, zbóż, olejów i tłuszczów oraz cukru, ważona według ich udziału w eksporcie w latach 2002-04.

Poleć
Udostępnij