Rzepak nieznacznie potaniał na giełdach
Na giełdzie Euronext w Paryżu rzepak w kontrakcie na maj przez tydzień potaniał o 0,2 procenta do 362,5 euro za tonę. Lutowy kontrakt już wygasł.
Do niewielkiego spadku notowań przyczynił się ograniczony popyt przy utrzymujących się bez zmian perspektywach zbiorów w Unii Europejskiej w bieżącym roku oraz redukcje stawek za surowiec w Kanadzie - informuje FAMMU/FAPA.
Na rynek oleistych nadal wpływają ogromne zbiory soi na świecie w bieżącym sezonie oraz niepewność o stan globalnej gospodarki. Na rynku rzeczywistym przez tydzień surowiec ten podrożał, a rzepak i większość śrut traciły na wartości.
Mamy pierwsze prognozy zbiorów rzepaku w sezonie 2016/17
Należy też odnotować spore podwyżki cen oleju palmowego wynikające z obaw o perspektywy dla podaży od głównych producentów.
Na giełdzie w Winnipeg w Kanadzie Canola w kontrakcie na marzec w ciągu tygodnia potaniała o 2 proc. do 468,3 dolarów kanadyjskich. To najniższe stawki od 2 miesięcy.
Z kolei na giełdzie CBoT w Chicago marcowy kontrakt na soję przez tydzień umocnił się o 0,8 proc. do 321,3 dolarów za 1000 kilogramów. Anulowanie transakcji zakupu 395 tys. ton soi przez Chiny w minionym tygodniu ostudziło rynek oleistych.
W ostatnim tygodniu języczkiem uwagi były czynniki, które mogą wpłynąć na wysokość zbiorów soi w Ameryce Południowej, co przełoży się na globalny - i tak już ogromny - poziom produkcji tego surowca w bieżącym sezonie.