Rolnicy nie chcą sprzedawać zboża. Cena odstrasza
Na krajowym rynku handel zbożami jest niewielki, mało jest ofert sprzedaży ziarna zarówno ze strony firm handlowych, jak i rolników, których nie zadowalają oferowane ceny, choć rosną - informuje Izba Zbożowo-Paszowa.
Na rynku mało jest przede wszystkim pszenicy paszowej i jęczmienia, mimo że w ostatnim czasie ceny wyraźnie wzrosły. Rolnicy nie sprzedają zbóż, bo mają pieniądze z dopłat bezpośrednich i liczą na dalszy wzrost cen. Zdaniem izby "do końca roku niewiele się zmieni w tej kwestii, a zbliżający się okres świąteczny dodatkowo ograniczy handel ziarnem".
Zboża trochę drożeją na giełdach. Ale ceny nadal będą niskie
Część firm przetwórczych nie ma zapasów surowca na okres poświąteczny, stąd cały czas notuje się zainteresowanie zakupami ziarna ze strony wytwórni pasz i młynów. Według izby niska podaż ziarna i utrzymujące się zapotrzebowanie na nie także ze strony przetwórców oraz eksporterów powoduje, iż ceny zbóż mają tendencję zwyżkową.
W połowie tygodnia, pszenica konsumpcyjna z dostawą do wytwórni (elewatorów) kosztowała 630-690 zł/t, pszenica paszowa 620-670 zł/t, żyto konsumpcyjne 530-570 zł/t, żyto paszowe 510-550 zł/t, pszenżyto 560-610 zł/t, jęczmień paszowy 550-600 zł/t, kukurydza 590-660 zł za tonę.
W listopadzie, eksport pszenicy drogą morską wyniósł około 250 tys. ton. W ocenie izby wywóz pszenicy przez porty w grudniu będzie większy od wstępnych przewidywań i może zbliżyć się do nawet 300 tys. ton. Eksport kukurydzy drogą morską wyniósł około 130 tys. ton. izba prognozuje, że w grudniu nastąpi dynamiczny eksport tego zboża.
Zboża tańsze niż przed rokiem
Duże zapotrzebowanie na ziarno pszenicy i kukurydzy ze strony eksporterów powoduje, iż stawki zbóż na eksport są relatywnie wysokie. Cena pszenicy konsumpcyjnej wynosi 720-725 zł /t, pszenicy paszowej 735-740 zł/t, a kukurydzy 660 zł/t.
Faktyczna cena zależy jednak od wielu czynników, m.in. od parametrów ziarna i terminu dostawy, oraz aktualnych notowań cen ziarna na paryskiej giełdzie MATIF i kształtowania się kursu euro do złotego w dniu podpisywania kontraktu.
Według danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w trzech pierwszych miesiącach sezonu 2016/17 (lipiec-wrzesień) do skupu trafiło 3,5 mln ton zbóż podstawowych, czyli o 8 proc. więcej niż w poprzednim sezonie. Skupiono 2,4 mln ton pszenicy (2 mln ton w porównywalnym okresie poprzedniego sezonu), 260 tys. ton żyta (274 tys. ton), 429 tys. ton jęczmienia (455 tys. ton) i 260 tys. ton kukurydzy (330 tys. ton).