FAO: ceny żywności na świecie najniższe od ponad dwóch lat
Światowe ceny żywności, a zwłaszcza oleju, nabiału i kasz, w listopadzie spadły do najniższego poziomu od ponad dwóch lat - podała Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).
Według wskaźnika cen żywności, które odnotowują miesięczne zmiany najważniejszych grup towarowych na rynkach międzynarodowych - produktów zbożowych, olejów roślinnych, wyrobów mleczarskich, mięsa i cukru - stawki w listopadzie były najniższe od maja 2016 roku.
Polska żywność musi się wyróżniać. Liczy się jakość, a nie ilość
Indeks FAO w zeszłym miesiącu spadł przeciętnie do 160,8 pkt., w porównaniu z 162,9 pkt. w październiku.
Jedynie indeks cen cukru poszedł w górę w skali miesiąca o 4,4 pkt., produktów zbożowych był na poziomie niemal 164 pkt., czyli o 1,1 pkt. mniej niż w październiku.
Z kolei stawki olejów roślinnych spadały przez 10 miesięcy z rzędu i osiągnęły najniższy poziom od 12 lat.
Znacząco obniżyły się ceny oleju palmowego, a olejów sojowego i słonecznikowego zmalały według FAO dzięki "obfitym zbiorom w całym USA i UE oraz na rynkach wschodzących, a także dzięki pozytywnym perspektywom w rejonie czarnomorskim.
W stosunku do października ceny produktów mlecznych spadły o 3,3 pkt. i wykazują tendencję spadkową od 6 miesięcy. Mięso natomiast potaniało nieznacznie.
Prognozy FAO dotyczące produkcji pszenicy w roku 2018/19 sięgają obecnie 725,1 mln ton - o 2,8 mln ton mniej w porównaniu z poprzednimi szacunkami. Jak podaje FAO, korekta wynika ze zmniejszenia przewidywanej wielkości tegorocznych zbiorów w Turcji i Rosji.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś