Panele fotowoltaiczne, kolektory i pompy ciepła dla wszystkich chętnych
Przy około 1,5 tysiąca budynków mieszkalnych w województwie kujawsko-pomorskim pojawiają się panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne i pompy ciepła.
Instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii będą też działać przy budynkach publicznych oraz placówkach medycznych - podkreśla Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Smog daje się też we znaki mieszkańcom wsi. OZE szansą na czyste powietrze
- Inwestycje w odnawialne źródła energii nie tylko generują oszczędności, ale dzięki zmniejszeniu emisji szkodliwych pyłów do atmosfery przyczyniają się do poprawy jakości powietrza. Większość projektów, na realizację których rozdysponowaliśmy wsparcie, dotyczy montażu takich instalacji bezpośrednio w gospodarstwach domowych - mówi marszałek Piotr Całbecki.
Jeden z największych trwających projektów z udziałem mieszkańców realizuje gmina Stolno, która realizuje budowę instalacji solarnych na 132 budynkach mieszkalnych.
Gmina Łubianka, która jako jeden z pierwszych samorządów w regionie realizowała już podobny projekt w poprzednim rozdaniu unijnych środków, zakupiła 123 zestawy do produkcji energii cieplnej dla gospodarstw domowych.
Tutaj walczą ze smogiem na całego. Nowe piece i instalacje OZE
Wśród beneficjentów wsparcia jest też miasto Bydgoszcz, które otrzymało 470 tysięcy złotych na montaż urządzeń OZE na 12 obiektach publicznych - przede wszystkim szkołach i basenach. Toruń pozyskał 438 tysięcy złotych dofinansowania na budowę instalacji fotowoltaicznych na 5 gminnych budynkach - głównie szkołach. Miasto Inowrocław przeznaczyło pół miliona złotych dofinansowania na montaż 17 instalacji na budynkach prywatnych.
Całkowita wartość projektów wynosi 41 mln złotych zł, w tym dofinansowanie z RPO przekazane przez Urząd Marszałkowski 17,5 mln zł. Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego jest częścią polityki spójności Unii Europejskiej i składa się z dwóch komponentów Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego.
Są pieniądze na nowoczesne instalacje OZE, ale brakuje chętnych
Obecnie (do końca marca) trwają konsultacje społeczne uchwały antysmogowej dla naszego województwa - nowego prawa miejscowego, którego efekty powinny w ciągu kilku lat znacząco poprawić stan powietrza, którym oddychamy.
Polepszenie jakości powietrze w regionie jest także możliwe, dzięki termomodernizacjom budynków zarówno mieszkalnych, jak i publicznych - realizowanym przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego z Regionalnego Programu Operacyjnego.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś