Koszty i zyski z mikroinstalacji OZE do podziału
Czy zakup mikroinstalacji OZE przez wspólnotę mieszkaniową może być opłacalny dla jej członków? Autorzy raportu Federacji Konsumentów przekonują, że tak, ponieważ do podziału będą nie tylko wydatki, ale też zyski z produkcji energii odnawialnej.
W mikroinstalację produkującą energię odnawialną, np. panele fotowoltaiczne może zainwestować zarówno właściciel lokalu, jak i cała wspólnota mieszkaniowa. Wówczas z propozycją zakupu powinien wyjść lokator lub zarządca nieruchomości. Dobrym pomysłem jest sporządzenie listy osób zainteresowanych inwestycją w OZE, która potem przekazana zostałaby zarządowi wspólnoty.
Gdy zakup paneli fotowoltaicznych zyska aprobatę większość właścicieli, do dalszego działania konieczne będzie podjęcie uchwały. Najpierw jednak należy sprawdzić, w jaki sposób liczone są głosy we wspólnocie. Uchwały zwykle zapadają większością głosów, liczoną według wielkości udziałów. Bywa jednak, że w określonej sprawie na każdego właściciela przypada jeden głos.
Mikroinstalacja OZE na budynku wspólnoty mieszkaniowej
Produkcję energii odnawialnej warto zaproponować podczas corocznego zebrania właścicieli, zwoływanego przez zarząd wspólnoty. Właściciele mogą podjąć uchwałę dotyczącą zakupu mikroinstalacji już w trakcie takiego spotkania. Warto jednak wcześniej dać im oraz zarządowi czas na zapoznanie się z projektem uchwały. Powinien on określać m.in. zgodę właścicieli na montaż instalacji, miejsce, wielkość oraz sposób partycypacji w przychodach lub pożytkach z produkcji energii.
Ponieważ koszty utrzymania, remontów i modernizacji nieruchomości wspólnej pokrywają wszyscy właściciele proporcjonalnie do udziałów (art. 14 ustawy o własności lokali), wydatki na mikroinstalację zapewne będą pochodziły z funduszu remontowego. Jeśli jednak wspólnota go nie posiada (nie jest obowiązkowy) lub zgromadzone na nim środki nie są wystarczające, może zdecydować o zaciągnięciu kredytu. Wówczas konieczne będzie upoważnienie do tego w uchwale zarządu oraz udzielenie mu pełnomocnictwa przez właścicieli.
Warto pamiętać, że wspólnoty mieszkaniowe mogą starać się o pomoc publiczną na inwestycje w zakresie infrastruktury energetycznej w ramach POIiŚ. Jeżeli jednak taka instalacja ma być wykonana ze środków własnych wspólnoty, wówczas to ona będzie głównym beneficjentem przychodów i pożytków. Jednak nie mogą być one wydatkowane dowolnie. Zgodnie z art. 12 ustawy o własności lokali, powinny służyć pokrywaniu kosztów związanych z utrzymaniem nieruchomości, a w części przekraczającej te potrzeby przypadać właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów.
Zgodnie z powyższym, pożytki i przychody z wykorzystania mikroinstalacji OZE zakupionej przez wspólnotę mieszkaniową przeznaczane będą przede wszystkim na utrzymanie danej nieruchomości. Niemniej, koszty zakupu i montażu instalacji sfinansowane zostaną z pieniędzy właścicieli lokali. W przypadku zaciągnięcia kredytu inwestycyjnego przez zarząd wspólnoty, również koszty jego obsługi zostaną przerzucone na członków wspólnoty.