Na Podlasiu z trawy wyprodukują biogaz

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: k.perkowska I perkowska@apra.pl
27-11-2015,13:45 Aktualizacja: 27-11-2015,14:58
A A A

W Michałowie (woj. podlaskie) oddano do użytku kolejną w regionie biogazownię rolniczą. Instalacja będzie wykorzystywać kiszonkę z trawy dostarczanej przez Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków oraz substraty roślinne i zwierzęce z okolicznych gospodarstw.

Obiekt o wartości ponad 10 mln zł uruchomiła spółka Zielona Energia Michałowo, która pozyskała na ten cel 2,5 mln zł pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Oprócz dofinansowania z WFOŚiGW inwestor otrzymał także wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

biogazownia, darskowo, złocieniec, zachodniopomorskie, polska grupa biogazowa, energia, zielonka, gnojowica, suszarnia

Przerobią zielonkę na biogaz

Polska Grupa Biogazowa zakończyła budowę dwóch pierwszych biogazowni, zlokalizowanych w Darskowie i Złocieńcu (woj. zachodniopomorskie). Podczas spotkania starostwie powiatowym w Drawsku Pomorskim przedstawiciele PGB podsumowali działania na...

Inwestycję zrealizowała firma agriKomp Polska, która zastosowała w instalacji moduł kogeneracyjny o mocy elektrycznej 600 kW i mocy cieplnej 595 kW. Roczna wydajność instalacji wynosi 1 893 000 m3 biogazu. Prąd wytwarzany w Michałowie ma być sprzedawany na zasadach rynkowych jednemu z operatorów sieci, a ciepło wykorzystane do ogrzewania m.in. lokalnego zespołu szkół i miejskiego basenu.

Podstawowym substratami w biogazowni będą m.in. kiszonka z kukurydzy i trawy. Dostawę tej ostatniej zagwarantowało Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, które zawarło z inwestorem umowę na odbiór trawy pochodzącej z wykaszania łąk. Oprócz nich do instalacji trafią również obornik i gnojowica z okolicznych gospodarstw oraz odpady organiczne z przemysłu spożywczego, np. owoców i warzyw.

Michałowo jest kolejną biogazownią uruchomioną w województwie podlaskim. Wcześniej podobny obiekt powstał w Rybołach (gm. Zabłudów). W rejestrze biogazowni rolniczych prowadzonym przez Agencję Rynku Rolnego znajdują się 62 tego typu instalacje.

Poleć
Udostępnij
Redakcja działu
"Zielona energia"
Kontakt
Kontakt
Reklama
Reklama