Wiosenne zwalczanie chwastów w pszenicy ozimej
Chwasty w pszenicy ozimej można zwalczać jesienią lub wiosną po ruszeniu wegetacji. Niestety, wyjątkowo mokra zeszłoroczna jesień uniemożliwiła rolnikom wjazd w pole w celu wykonania zabiegu herbicydowego w oziminach.
Skuteczna ochrona przed chwastami jest jednym z najważniejszych elementów prawidłowej agrotechniki roślin uprawnych. Chwasty bardzo mocno konkurują z rośliną uprawną o wodę, składniki pokarmowe, dostęp do światła, przez co bardzo często wpływają na znaczną redukcję plonu.
Duże zachwaszczenie pszenicy może spowodować spadek plonu ziarna nawet o 30 proc. Chwasty pozostawione na pole często są idealnym miejscem dla rozwoju chorób i szkodników. Ponadto, zakwitając dostarczają nowe nasiona do magazynu nasion w glebie na lata następne. Zabiegi herbicydowe wykonywane wiosną, powinny być jedynie poprawką w zwalczaniu chwastów.
Wiosenne nowości w odchwaszczaniu ozimin
Wczesną wiosną konieczna jest lustracja pól po zimie w celu określenia składu gatunkowego oraz faz rozwojowych chwastów. Taka wstępna ocena sytuacji ułatwia dokonanie wyboru herbicydu i jego dawki. Należy wziąć pod uwagę także fakt, że wraz ze wzrostem chwastów, maleje ich wrażliwość na substancje czynne. Przy wyborze produktu szczególnie istotna jest znajomość sposobu działania danego herbicydu na chwasty, w jakich warunkach jest najskuteczniejszy, jak długi jest okres jego działania oraz w jaki sposób można rozpoznać reakcję chwastów na jego zastosowanie.
Wiosenne odchwaszczanie plantacji należy wykonać, gdy tylko warunki pogodowe pozwalają na wjazd na pole, a temperatura powietrza będzie umożliwiała skuteczne działanie preparatu. Im później zabieg herbicydowy zostanie wykonany, tym będzie mniej skuteczny, bądź trzeba będzie zastosować wyższą dawkę preparatu.
W celu uzyskania wysokiej skuteczności działania herbicydów, należy unikać wykonania zabiegów, gdy chwasty są mokre, pszenica jest w złej kondycji oraz w warunkach dużych różnic temperatury pomiędzy dniem, a nocą.
Najlepszym momentem na wykonanie zabiegu jest bezwietrzna, bezdeszczowa pogoda, gdy temperatura powietrza jest optymalna dla danej substancji aktywnej. W momencie, gdy temperatura jest wyższa, zabieg należy wykonać w godzinach porannych lub późnym popołudniem.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz