W końcu nadeszła zima. W ostatnich dniach w wielu rejonach kraju spadł śnieg, a na najbliższy weekend synoptycy zapowiadają znaczny spadek temperatury powietrza, zwłaszcza we wschodniej części kraju.
W końcu nadeszła zima. W ostatnich dniach w wielu rejonach kraju spadł śnieg, a na najbliższy weekend synoptycy zapowiadają znaczny spadek temperatury powietrza, zwłaszcza we wschodniej części kraju.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - PIB w Warszawie prognozuje, że dziś w ciągu dnia temperatura będzie wynosiła od -5°C na Suwalszczyźnie do ok. 0°C na zachodzie kraju, a w dolinach górskich od -8° do -4°C. W nocy jej najniższe wartości miały się kształtować między -2 a -7oC, a w kotlinach Karpackich miejscami sięgać -12oC.
Strategie Grains ocenia, że unijne uprawy zbóż ozimych są generalnie w dobrej kondycji, a straty mrozowe odnotowane w Polsce i na Litwie nie będą miały większego ujemnego wpływu na wyniki tegorocznej produkcji zbożowej Wspólnoty. Zima...
Jednak największe spadki jeszcze przed nami, zwłaszcza we wschodnich województwach naszego kraju, dla których instytut wydał ostrzeżenia meteorologiczne.
Już w nocy z czwartku na piątek, w woj. warmińsko-mazurskim oraz podlaskim temperatura może spaść do -8oC, a we wschodniej ich części nawet do -16oC.
Ciąg dalszy mroźnej pogody czeka nas w weekend, kiedy IMGW ostrzeżeniami objęło nie tylko wspomniane województwa, ale także woj. mazowieckie, lubelskie i podkarpackie. Temperatura miejscami może tam spaść nawet do -15 - (-19oC), zwłaszcza we wschodnich rejonach tych województw. Najbardziej mroźna ma być noc z soboty na niedzielę. W ciągu dnia również będzie zimno. Maksymalne temperatury mają wynosić na wschodzie od -4oC do -10oC, a nawet -12oC, w zależności od województwa i rejonu.
Spadek temperatury ponad 15 kresek poniżej zera teoretycznie może już zagrozić niektórym oziminom. Na szczęście w ostatnich dniach w wielu miejscach w kraju spadł śnieg, który stanowi dla nich warstwę ochronną, choć pewnie nie wszędzie w wystarczającej ilości, a więc ok. 10 cm.
W opublikowanym 17 grudnia „Wynikowym szacunku głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych”, Główny Urząd Statystyczny przedstawił stan zasiewów ozimin w kraju oraz areał ich uprawy. GUS...
Najbardziej wrażliwy spośród zbóż jest oczywiście jęczmień ozimy. Przy braku okrywy śnieżnej wymarza już przy spadku do -15
oC, a z okrywą może wytrzymać nawet do -25
oC. Pszenica i pszenżyto wykazują podobną wytrzymałość, tj. bez śniegu do -20
oC, a z okrywą śnieżną nawet do -30
oC. Natomiast najbardziej odporne jest żyto, które bez okrywy śnieżnej przetrwa spadek do -25
oC, a z okrywą do -35
oC. Rzepak ozimy bez śniegu może wymarznąć już przy -15
oC.
Oczywiście odporność na mróz może różnić się w ramach gatunku, w zależności od odmiany. Ogromne znaczenie ma także stopień zahartowania roślin na danym polu oraz czy weszły one w stan spoczynku zimowego w odpowiedniej fazie rozwojowej i kondycji.
Nie wiadomo jak ukształtuje się pogoda w kolejnych tygodniach. Niebezpieczny scenariusz to występujące naprzemiennie okresy minusowych i dodatnich temperatur prowadzących do rozhartowywania się roślin.
-
Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz