Wapń odżywia rośliny i glebę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Timac Agro Polska, (bea) | redakcja@agropolska.pl
12-05-2015,12:00 Aktualizacja: 12-05-2015,13:32
A A A

Młode liście reagują na brak wapnia

Objawy niedoboru wapnia występują przede wszystkim na młodych liściach, a także w obrębie wierzchołków wzrostu łodyg i korzeni. Uszkodzenia roślin są efektem zniszczenia ścian komórkowych, które powodowane są przez zwiększoną przepuszczalnością tkanek i zaburzenie funkcji komórkowych.

Jest to wynik działania pektynazy, która przenikając przez błony komórkowe wchodzi w reakcję z pektyną i niszczy blaszkę środkową oddzielającą poszczególne komórki. W wyniku tego procesu dochodzi do destrukcji tkanek.

Niedobór wapnia powoduje również dużo słabszy rozwój systemu korzeniowego. Wapnowanie jest zabiegiem agrotechnicznym, który determinuje kondycję gleby. Nie tylko odkwasza ją, ale ma kluczowe znaczenie w przyswajaniu mikroelementów przez rośliny, wspomaga nawożenie organiczne i mineralne. Pośrednio wpływa na poprawę jakości płodów rolnych.

Gleby kwaśne i bardzo kwaśne

W zależności od rejonu Polski, większość gleb to gleby kwaśne i bardzo kwaśne, a ich udział waha się od 50-80 proc. powierzchni (ponad 90 proc. gleb w naszym kraju wytworzonych jest na kwaśnych skałach naniesionych przez lodowce).

Większość gruntów ornych w naszym kraju wymaga więc wapnowania. Ma ono na celu zminimalizowanie szkodliwego wpływu kwasowości i zredukowanie szkodliwego działania jonów glinu i manganu, a także poprawę dostępności dla roślin składników pokarmowych.

Ponadto zapewnia rozwój mikroflory glebowej i zwiększenie udziału próchnicy oraz poprawę fizycznych właściwości gleby. Uregulowanie odczynu gleby to priorytet każdego rolnika - warunek uzyskania optymalnej wielkości i jakości plonów. Wartość wskaźnika pH powinna być wyższa niż 5,5. Do wapnowania warto zastosować nawóz, który nie tylko zwiększy wartość pH, ale także pozytywnie wpłynie na strukturę i żyzność gleby.

Odkwaszanie i poprawa kondycji

Wykonując jeden zabieg możemy i odkwasić glebę, i poprawić jej kondycję. Na przykład po zastosowaniu nawozów zawierających mezocalc wzrasta pojemność wodna gleb, zawartość próchnicy, a poprawienie kultury gleby umożliwia stosowanie uproszczonych technologii uprawy. Ta reaktywna forma wapnia jest łatwo przyswajalna przez rośliny.

Nawożenie tym składnikiem gwarantuje efektywniejsze pobieranie substancji pokarmowych oraz stymulację aktywności mikroflory. Poprawia strukturę gleby i stymuluje rozwój systemu korzeniowego, co ma kluczowe znaczenie szczególnie podczas okresowych niedoborów wody. Ten typ wapnia nie tylko odżywia rośliny, ale też i glebę.

Nawozem, który doskonale łączy regulację pH gleby (zwłaszcza w obrębie ryzosfery) z odżywianiem roślin wapniem, jest nawóz granulowany Physiomax 975 zawierający mezocalc i kompleks aktywny Physio+.

W jego skład wchodzi aminopuryna, naturalna substancja pozyskiwana z alg morskich, która łącząc się z receptorami komórkowymi działa jak sygnał, po wychwyceniu którego roślina zaczyna intensywniej pobierać wapń. Zwiększając pobieranie tego pierwiastka, intensyfikuje podziały komórek, wpływa na wzrost i rozwój korzenia głównego i korzeni włośnikowych (bezpośrednio odpowiedzialnych za pobieranie składników pokarmowych i wody z gleby), kiełkowanie, kwitnienie i dojrzewanie roślin.

Nawóz ten poprawia odczyn i strukturę gleby, zapewnia lepszy wzrost systemu korzeniowego roślin, zwiększa skuteczność nawożenia organicznego i mineralnego, podnosi odporność roślin na stres termiczny i wodny, intensyfikuje dokarmianie wapniem, jest dopuszczony do stosowania w rolnictwie ekologicznym. Zalecana dawka to 300-600 kg/ha, do stosowania łącznie lub w dwóch dawkach dzielonych, na wiosnę i jesienią, we wszystkich uprawach.

Poleć
Udostępnij