Ogórek "Gaja F1" to nowość od hodowców z Instytutu Ogrodnictwa-PIB

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
15-02-2022,12:20 Aktualizacja: 15-02-2022,12:23
A A A

W Instytucie Ogrodnictwa-Państwowym Instytucie Badawczym prowadzona jest z sukcesami hodowla twórcza nowych odmian ogórka polowego. Jedną z najnowszych propozycji jest "Gaja F1" (SKW 1916).

Odmiana wyhodowana w Pracowni Genetyki i Hodowli Roślin Warzywnych wpisana została do księgi ochrony wyłącznego prawa w 2021 roku. "Gaja F1" to odmiana wczesna, bardzo plenna i stabilna w plonowaniu. Wykształca owoce krótkie do średniej długości i bardzo kształtne. Polecana do kwaszenia, konserwowania i na małosolne.

uprawa ogórków w polsce, Polski Fundusz Rozwoju, eurostat, warzywnictwo

Polska liderem w produkcji ogórków

Polska jest niedoścignionym liderem wśród krajów Unii Europejskiej w produkcji ogórków - podał na Twitterze Polski Fundusz Rozwoju, przytaczając dane Eurostatu. "Sezon ogórkowy w Polsce trwa i nie...

Owoce w fazie dojrzałości użytkowej są krótkie do średniej długości o tępej nasadzie, zakończeniu kielichowym tępym, bardzo kształtne, o stosunku długości do szerokości 2,9:1. Skórka jest zielona z krótkimi do średnich kremowymi smugami, średnimi brodawkami o przekroju poprzecznym kanciastym i średniej zwartej komorze nasiennej. Owoce nie wykazują tendencji do przerastania na grubość, żółknięcia oraz zniekształceń. Są bardzo smaczne, chrupkie i bez goryczy.

Rośliny odmiany "Gaja F1" charakteryzują się ciągłym typem wzrostu, otwartym pokrojem i średnim wigorem, oraz wczesnym terminem zakwitania kwiatów żeńskich, które dominują nad męskimi. Posiadają odporność na mączniaka rzekomego i prawdziwego, parcha dyniowatych, wirusa mozaiki ogórka oraz kanciastą plamistość.

Największym atutem odmiany "Gaja F1" jest wysoki plon wczesny znacznie przewyższający wiele polskich i zagranicznych odmian ogórka. Wdrożenie do produkcji wczesnej i plennej tej odmiany ma zasadnicze znaczenie ekonomiczne dla producentów z powodu wyższej ceny za plon wczesny.

Kolejną zaletą mieszańca jest wysoka jakość i trwałość pozbiorcza owoców oraz bardzo dobra przydatność do kwaszenia. Owoce w przetworach bowiem nie miękną i nie wykazują tendencji do tworzenia pustych przestrzeni.
"Gaja F1" polecana jest zarówno do tradycyjnej uprawy wielkotowarowej, jak i integrowanej z ograniczoną ochroną chemiczną oraz do uprawy amatorskiej.
 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij