Wapnowanie wpisane do strategii. Czy będą na to pieniądze?
Propagowanie badania zasobności gleb i ich odczynu oraz wpisanie rekultywacyjnego wapnowania gleb do strategicznych planów, które mają być w najbliższych latach realizowane - takie działania zapowiada resort rolnictwa.
Dofinansowanie z kasy państwa wapnowania gleb, czyli ich odkwaszania, to temat wracający jak bumerang. Stan polskich ziem jeśli chodzi o odczyn jest bowiem fatalny. Rolnicy muszą głęboko sięgać do kieszeni na zakup wapna, by osiągać przyzwoite plony. Za pośrednictwem związków i organizacji rolniczych głośno domagają się pomocy państwa w tym zakresie.
Zainwestuj w wapnowanie
Trzeba jednak dodać, że niewielu z gospodarzy zna realne potrzeby jeśli chodzi o ich areał. W ubiegłym roku Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport, w którym stwierdziła, iż tylko nieliczni rolnicy badają glebę. Odsetek gospodarstw korzystających z usług agrochemicznych w latach 2011-2014 wyniósł tylko 8 proc.
NIK wskazała ponadto inny niekorzystny trend: liczba badanych gospodarstw z roku na rok zmniejsza się - z 39 tys. w 2011 r. do 36 tys. w 2014 r. Potrzebne są zatem działania edukacyjne i takie zapowiada ministerstwo rolnictwa.
W odpowiedzi na dotyczące wprowadzenia dopłat do wapnowania gleb nadmiernie zakwaszonych wystąpienie Świętokrzyskiej Izby Rolniczej resort wskazał, że od 2017 r. planowane są "wzmocnione działania" w tym zakresie, w tym propagowanie badania zasobności gleb oraz ich odczynu przez akcje promocyjne i szkolenia realizowane m.in. przez Krajową Stację Chemiczno-Rolniczą i jej okręgowe oddziały oraz ośrodki doradztwa rolniczego.
Wapno na wagę złota
Upowszechnianie wiedzy ma także odbywać się w ramach programu wieloletniego pt. "Wspieranie działań w zakresie ochrony i racjonalnego wykorzystania rolniczej przestrzeni produkcyjnej w Polsce oraz kształtowania jakości surowców roślinnych na lata 2016-2020", realizowanego przez Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.
Ministerstwo zaznacza także, że wapnowanie gleb zostało wpisane do ważnych, strategicznych dokumentów, które mają być wdrażanych w życie w najbliższych latach.
W "Pakcie dla obszarów wiejskich" wyznaczającym zadania do 2020 r. w obszarze priorytetowym "Bezpieczeństwo i wysoka jakość żywności - ochrona gleb, wody i powietrza" zgłoszono do realizacji "działania na rzecz podniesienia poziomu wapnowania gleb kwaśnych i bardzo kwaśnych w Polsce poprzez wsparcie naukowe, administracyjne i finansowe".
"Pakt" ma być ponadto jednym z filarów przygotowywanej przez resort rozwoju "Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju", określającej model rozwoju kraju w wielu wymiarach w perspektywie nawet 2030 roku. Wymieniono tam instrumenty realizacji określonych celów.
Potrzebny program dotacji do wapnowania gleb
Jednym z nich jest "wspieranie rekultywacyjnego wapnowania gleb, które w znaczący sposób wpływa na zachowanie i poprawę produktywności gleb".
Resort rolnictwa w piśmie do rolniczego samorządu podkreśla też, że wnioskował do ministerstwa środowiska o wskazanie źródła finansowania dla wapnowania gleb (tj. wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej) na etapie opiniowania aktualizacji planów gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy.
Wymienionym planom z perspektywy rolnictwa można tylko przyklasnąć, ale w ślad za koncepcjami na papierze muszą pójść konkretne działania z uruchomieniem odpowiednich funduszy na czele.