Potrzebny program dotacji do wapnowania gleb

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
28-07-2016,9:10 Aktualizacja: 28-07-2016,9:22
A A A

Od kilkunastu lat rolnicy z różnych stron Polski głośno domagają się przynajmniej współfinansowania zabiegu wapnowania pól z budżetu państwa.

Wniosek w tej sprawie przyjęto także podczas IV Walnego Zgromadzenia Pomorskiej Izby Rolniczej.

Trafił on do centrali rolniczego samorządu, by za jej pośrednictwem został przekazany do ministerstwa rolnictwa. Pomorscy rolnicy zaapelowali o podjęcie "zdecydowanych działań" i ustanowienie ogólnopolskiego programu dopłat do wapnowania gleb, uwzględniającego również zwrot kosztów transportu.

nawozenie_wapnowanie

Wapnowanie to nie tylko regulacja pH

Aktywne odżywianie roślin i gleby. Składniki pokarmowe to dziś za mało – to akcja, której pilotażowy program ruszył w czerwcu. Inicjatorzy kampanii będą promowali efektywne nawożenie upraw, zgodne z wytycznymi KE, które...
Rolniczy samorząd podkreśla, że zakwaszenie gleb jest problemem ogólnokrajowym. I powołuje się na dr Grażynę Hołubowicz-Klizę z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach wskazującą, że większość typów gleb ulega zakwaszaniu.

"Do podstawowych czynników wpływających na taki stan zaliczany jest klimat oraz rodzaj skały macierzystej, a w Polsce ponad 90 proc. gleb wytworzyło się na kwaśnych skałach naniesionych przez lodowce. Z takich gleb bardzo łatwo wymywane są składniki zasadowe, pogłębiając zjawisko zakwaszenia" - czytamy w wystąpieniu.

Do tego trzeba dodać jeszcze naturalne procesy zachodzące w glebie oraz działalność człowieka.

"Skutkiem zakwaszenia jest m.in. uwalnianie bardzo niebezpiecznych dla zdrowia ludzi metali ciężkich i tzw. glinu ruchomego. Rzeczywiste zapotrzebowanie na wapno w przeliczeniu na czysty składnik wynosi około 2 t CaO/ha i taka ilość doprowadziłaby odczyn gleby do właściwego poziomu" - przekonują autorzy wystąpienia.

Poleć
Udostępnij