Potrzebny program dotacji do wapnowania gleb
Od kilkunastu lat rolnicy z różnych stron Polski głośno domagają się przynajmniej współfinansowania zabiegu wapnowania pól z budżetu państwa.
Wniosek w tej sprawie przyjęto także podczas IV Walnego Zgromadzenia Pomorskiej Izby Rolniczej.
Trafił on do centrali rolniczego samorządu, by za jej pośrednictwem został przekazany do ministerstwa rolnictwa. Pomorscy rolnicy zaapelowali o podjęcie "zdecydowanych działań" i ustanowienie ogólnopolskiego programu dopłat do wapnowania gleb, uwzględniającego również zwrot kosztów transportu.
Wapnowanie to nie tylko regulacja pH
"Do podstawowych czynników wpływających na taki stan zaliczany jest klimat oraz rodzaj skały macierzystej, a w Polsce ponad 90 proc. gleb wytworzyło się na kwaśnych skałach naniesionych przez lodowce. Z takich gleb bardzo łatwo wymywane są składniki zasadowe, pogłębiając zjawisko zakwaszenia" - czytamy w wystąpieniu.
Do tego trzeba dodać jeszcze naturalne procesy zachodzące w glebie oraz działalność człowieka.
"Skutkiem zakwaszenia jest m.in. uwalnianie bardzo niebezpiecznych dla zdrowia ludzi metali ciężkich i tzw. glinu ruchomego. Rzeczywiste zapotrzebowanie na wapno w przeliczeniu na czysty składnik wynosi około 2 t CaO/ha i taka ilość doprowadziłaby odczyn gleby do właściwego poziomu" - przekonują autorzy wystąpienia.