Szef KRIR pisze do von der Leyen. Chodzi o odstępstwa od norm GAEC
Konsekwencje wojny na Ukrainie, problemy z dochodowością gospodarstw, bezpodstawne wyłączanie gruntów z produkcji - na te aspekty zwraca uwagę prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz w wystąpieniu do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen w sprawie umożliwienie skorzystania z derogacji norm GAEC 6, 7, i 8.
„Zjawiska klimatyczne w wielu państwach członkowskich, dotkniętych poważnymi suszami i powodziami, doprowadzą do znacznego obniżenia produkcji i jakości plonów. Przewidywana produkcja zbóż, wynosząca 256 milionów ton, jest prawdopodobnie najgorszym wynikiem od 2007 roku i o 10 proc. niższym niż średnia z ostatnich pięciu lat, co budzi duże zaniepokojenie. Wielu rolników nie będzie w stanie pokryć kosztów produkcji, a obecna sytuacja na rynku prawdopodobnie mocno wpłynie na rok 2024” – podkreśla Szmulewicz.
PZPRZ wnioskuje o odstępstwo od GAEC 7 i GAEC 8 na kolejny rok
Wojna na Ukrainie ma konsekwencje
Jak dalej wskazuje, wojna na Ukrainie się przedłuża, a związane z nią zamknięcie Morza Czarnego przez Rosję prowadzi do zmniejszenia dostępności produktów rolnych.
„Ta sytuacja jest szczególnie szkodliwa dla eksportu z UE oraz dla krajów rozwijających się, które są głównymi oprócz Ukrainy poszkodowanymi tej sytuacji geopolitycznej” – przekonuje szef polskiego samorządu rolniczego.
W swoim wystąpieniu - biorąc pod uwagę powyższe fakty - zwraca się o umożliwienie skorzystania z tymczasowego odstępstwa od stosowania norm GAEC 6, GAEC 7 i GAEC 8.
Narzucane zabiegi i wyłączenia gruntów
„Obowiązek wypełnienia tych norm wiąże się z koniecznością wyłączenie gruntów z produkcji czy też przeprowadzenia wielu zabiegów agrotechnicznych, które w obliczu zmiennego i nieprzewidywalnego przebiegu pogody, szczególnie długotrwałej suszy, bardziej szkodzą niż przyczyniają się do poprawy warunków klimatyczno-środowiskowych w Europie. Ponadto, wiele rolników z państw członkowskich prosi o przedłużenie obowiązujących derogacji dotyczących niektórych GAEC w celu zapewnienia dochodowości ich gospodarstw oraz zwiększenia produkcji w UE” – dodaje prezes KRIR.
Izba bije na alarm: tracimy dobre grunty rolne na rzecz innych sektorów
Wobec tego całego nakreślonego tła, niezwykle ważne jest w ocenie Szmulewicza, aby przewodnicząca KE pozytywnie rozpatrzyła wnioski państw członkowskich poprzez opracowanie niezbędnych przepisów legislacyjnych umożliwiających wprowadzenie derogacji norm GAEC 6, 7 i 8 na rok 2023.
Dobra kultura rolna i ochrona środowiska
Warto dodać, że normy GAEC, to „normy dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska”. Norma GAEC 6 dotyczy minimalnej pokrywy glebowej w najbardziej newralgicznych okresach, GAEC 7 - zmianowania i dywersyfikacji upraw na gruntach ornych, zaś GAEC 8 - minimalnego udziału powierzchni gruntów ornych przeznaczonych na obszary i elementy nieprodukcyjne oraz - na wszystkich użytkach rolnych - zachowania elementów krajobrazu oraz zakazu ścinania żywopłotów i drzew podczas okresu lęgowego ptaków oraz okresu wychowu młodych.
Więcej informacji o nich można znaleźć na portalu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (tutaj).
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz