Susza rolnicza w 3 województwach. Wysiany rzepak zagrożony brakiem wody
W trzynastym okresie raportowania, tj. od 21 lipca do 20 września 2023 roku, średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, była ujemna, wynosiła -26 mm – poinformował Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG).
Jak przekazał, w obecnym sześciodekadowym okresie wartość KBW uległa zwiększeniu o 11 mm w stosunku do poprzedniego okresu (11 lipca - 10 września).
Uprawy wymroziło i wysuszyło. Czy te straty można sumować?
„Deficyt wody dla roślin uprawnych zmniejszył się w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Największy deficyt notowano we wschodniej części Pojezierza Wielkopolskiego, na Kujawach, w północnej części Polesia Lubelskiego, na Wysoczyźnie Żelechowskiej oraz na krańcach północnowschodniej Polski - od -120 do -159 mm. Na pozostałym terytorium Polski niedobór wody wynosił od 0 do -119 mm” – wyliczył Instytut.
Według jego danych, susza rolnicza występowała w tym okresie na terenie 3 województw: wielkopolskiego, podlaskiego i mazowieckiego. Odnotowano ją w 2 monitorowanych uprawach - rzepaku i rzepiku oraz ziemniaka.
„Największy zasięg suszy rolniczej występował wśród upraw rzepaku i rzepiku wysiewanego w sierpniu i na początku września br.” – zaznaczył IUNG.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz