Spotkania z praktyką w RZD Wilanów-Obory
W ramach fakultetu „Technologie produkcji roślinnej” studenci Wydziału Nauk Ekonomicznych SGGW mogli zapoznać się z nowoczesną agrotechniką stosowaną w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym Wilanów-Obory.
Studentów z działalnością RZD zapoznał jego dyrektor Wojciech Suwara. Powierzchnia zakładu to ponad 1300 ha, z czego grunty orne zajmują około 1000 ha. Uprawia się na nich przede wszystkim: pszenicę, rzepak, kukurydzę na ziarno i ziemniaki na chipsy. Poza tym wysiewane są trawy i kukurydza z przeznaczeniem na paszę dla bydła.
Poznawanie rolnictwa w RZD w Żelaznej
Stosowane w gospodarstwie nowoczesne technologie pozwalają na uzyskiwanie wysokich plonów. Powszechnie stosowany jest system bezorkowy.
Cały czas trwają poszukiwania nowych rozwiązań agrotechnicznych. Na przykład, w uprawie kukurydzy stosowana jest węższa niż powszechnie stosowana, bo 50-cm rozstawa rzędów. Pozwala to na bardziej równomierne rozmieszczenie roślin na polu, co ułatwia ich wzrost i rozwój, a tym samym korzystnie wpływa na plon zielonki i ziarna.
Jednym z nowych rozwiązań jest stosowanie siewu rzutowego pszenicy i przykrycie jej z glebą broną łopatkową. Jak zaznaczył dyrektor Wojciech Suwara rozwiązanie to bardzo dobrze sprawdza się w stanowisku po kukurydzy zbieranej na ziarno, gdy na polu pozostaje dużo resztek pożniwnych.
RZD dysponuje kompleksowym obiektem do suszenia i przechowywania zbóż, składającym się z 10 silosów o łącznej pojemności 3260 t, co pozwala na prawidłowe przechowywanie ziarna.