Słów kilka o uprawie pasowej (strip-till)
Strip-till w Polsce nazywany uprawa pasową to stosunkowo nowa technologia uprawy uproszczonej pochodząca ze Stanów Zjednoczonych. W Europie mająca niewielki, bo kilkuprocentowy udział w technologiach uprawy gleby. Ale powoli zdobywa popularność. Na czym polega?
Pasjonaci z SGGW u Wiesława Gryna
Uprawa w strip-tillu w wielkim uproszczeniu polega na uprawie gleby tylko w rzędach do których wysiewane/sadzone są rośliny. W teorii brzmi to prosto, ale jak można się domyślić, takie proste nie jest.
Maszyny do uprawy pasowej to bardzo skomplikowane i złożone agregaty składające się podzespołów wykonujących szereg czynności za jednym przejazdem - rozcinanie i spulchnianie gleby w pasie głównego wzrostu i rozwoju roślin, wysiew nawozu (lub nawozów) na głębokość do 30 cm, uprawy przedsiewnej, siewu, zagarniania gleby i docisku.
Polska firma Czajkowski oferuje agregat do uprawy strip-till wraz z przystawką do wysiewu zbóż, rzepaku i fasoli. Do siewu roślin w szersze rzędy (kukurydzy, buraków cukrowych, warzyw) służą innego typu przystawki siewne oferowane przez zachodnie firmy, które są jednak bardzo łatwo integrowane do maszyn polskiego producenta.
Warsztaty Polowe u Pana Macieja Czajkowskiego
Do zalet strip-tillu zaliczyć należy wzrost życia biologicznego gleby w pasach uprawy roli, dzięki wyeliminowaniu z zabiegów orki.
Chociaż zakup maszyn do uprawy pasowej jest drogą inwestycją (poza ceną maszyny, trzeba doliczyć koszt ciągnika o stosunkowo dużej mocy) opłacalną dla dużych areałowo gospodarstw, to te średniej wielkości mogą skorzystać z firm usługowych, które coraz częściej mają w swojej ofercie strip-till.
Efekty takiej uprawy zobaczyć można na zdjęciach.