Rzepaczyska muszą być pielęgnowane
Ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe panujące podczas dojrzewania rzepaku na wielu polach w tym roku doszło do osypania się znacznych ilości nasion. Jeśli do tego plantację dotknął opad gradu, to problem z samosiewami rzepaku staje się jeszcze większy. Trzeba zrobić wszystko, aby jak najwięcej nasion teraz skiełkowało i zostało zniszczonych.
Część rolników pozostawia nieuprawione rzepaczysko, tłumacząc, że w ten sposób nasiona rzepaku mają najlepsze warunki do skiełkowania nasion. Moim zdaniem nie jest to do końca prawda, bo w takich warunkach nie wszystkie osypane nasiona kiełkują.
Zadbać o rzepaczysko
Zwolennicy takiego postępowania zapominają też o innych celach uprawy pożniwnej, do których należy ułatwienie rozkładu słomy rzepakowej i resztek pożniwnych, sprowokowanie do skiełkowania nasion chwastów, a przede wszystkim zahamowanie parowania wody z gleby. Niekiedy poleca się, aby w latach o nadmiernej wilgotności gleby rzepaczysko przez kilka dni pozostawić nieuprawione, aby w ten sposób odprowadzić nadmiar wody. Jednak w tym roku w zdecydowanej większości rejonów wody brakowało.
Cele uprawy pożniwnej można osiągnąć poprzez płytką uprawę pożniwną agregatem pożniwnym. Stosowanie pługa do podorywki przynosi zdecydowanie gorsze efekty m.in. poprzez warstwowe układanie słomy. Niekorzystna jest także zbyt głęboka uprawa, która powoduje "zakopywanie" nasion rzepaku i chwastów i w ten sposób uniemożliwia ich skiełkowanie. Będą one wschodzić po wykonaniu następnej uprawki, która wydobędzie je na powierzchnię pola.
W miarę pojawiania się nowych samosiewów rzepaku i chwastów należy je systematycznie niszczyć wykonując bronowanie. W razie potrzeby można także zastosować ponownie agregat ścierniskowy.
Słoma rzepakowa nie wymaga do rozkładu stosowania dodatku azotu mineralnego. Poza tym coraz częściej zamiast niego na słomę zbóż stosuje się niewielki dodatek wapna nawozowego w formie węglanowej.
Po rzepaku ozimym najczęściej uprawia się pszenicę ozimą, która jest przedplonem dla gatunków wymagających odpowiednio wysokiego pH , na przykład buraka cukrowego. W takiej sytuacji okres po zbiorze rzepaku będącego przedprzedplonem dla buraka cukrowego jest optymalnym terminem do przeprowadzenia wapnowania i regulacji odczynu.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś