Rolnictwo zrównoważone w pigułce

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (ala) | redakcja@agropolska.pl
24-12-2020,8:00 Aktualizacja: 23-12-2020,14:12
A A A
Rolnictwo zrównoważone to termin, który coraz częściej pojawia się w przestrzeni publicznej  i nabiera coraz większego znaczenia w rozmowach na temat przyszłości branży rolniczej. Nie wszyscy mogą jeszcze wiedzieć, że w Polsce funkcjonuje organizacja, która propaguje zasady rolnictwa zrównoważonego. To Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP”. 
 
Niedawno organizacja uruchomiła platformę edukacyjną „ASAP Akademia”, która stanowi kompendium wiedzy o rolnictwie zrównoważonym. 
 
rolnictwo zrównoważone, zrównoważone praktyki rolnicze, audyt zrównoważonego gospodarstwa rolnego

Dzięki rolnictwu zrównoważonemu można sporo zaoszczędzić

Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego "ASAP" opublikowało listę najważniejszych korzyści dla rolników ze stosowania zrównoważonych praktyk rolniczych. Stowarzyszenie rozpoczęło także publikację cyklu...
- Celem „ASAP Akademii” jest przekazanie kompleksowej wiedzy na temat zarządzania gospodarstwem w sposób zrównoważony, czyli poprzez połączenie celów ekonomicznych, środowiskowych i społecznych rolnictwa. Każda z lekcji opracowana jest na bazie naszego autorskiego „Przewodnika Rolnictwa Zrównoważonego ASAP”, powstałego przy współudziale czołowych polskich specjalistów z wielu dziedzin nauk rolniczych, społecznych i ekonomicznych - mówi Jerzy Próchnicki, redaktor naczelny „ASAP Akademii” i członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP”. 
 
Rolnictwo zrównoważone to wszelkie działania ograniczające wpływ rolnictwa na środowisko, umożliwiające bardziej efektywne i przyjazne dla środowiska wykorzystanie zasobów, np. gleby, ziemi, wody, maszyn, środków ochrony roślin, nasion, nawozów czy energii, przy zachowaniu opłacalności produkcji rolniczej i jej akceptacji społecznej. 
 
- Zrównoważony środowiskowo, ekonomicznie i społecznie system produkcji żywności to największe wyzwanie dla sektora rolno-spożywczego i dla samych rolników. Niezmiernie istotne są tutaj działania edukacyjne i transfer wiedzy. Dlatego też stworzyliśmy platformę edukacyjną, która każdemu zainteresowanemu pozwala zwiększyć kompetencje w zakresie rolnictwa zrównoważonego - dodaje Małgorzata Bojańczyk, Dyrektor Biura Polskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP”. 
 
KZPBC, stowarzyszenie ASAP, rolnictwo zrównoważone, Krzysztof Nykiel, Adam Kopyść

Rolnictwo zrównoważone ważne dla plantatorów buraka cukrowego

16 lipca 2020 r. Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego (KZPBC) podpisał porozumienie o współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP”. KZPBC wraz ze Stowarzyszeniem „ASAP”...
Platforma edukacyjna jest dostępna pod adresem asapakademia.pl i zawiera lekcje na temat: rolnictwa zrównoważonego, budowania relacji (kompetencje miękkie), bioróżnorodności, zarządzania glebą, zarządzania substancjami odżywczymi, siewu i sadzenia, społeczności lokalnej oraz stosowania antybiotyków w produkcji zwierzęcej. „ASAP Akademia” będzie w przyszłości uzupełniana o kolejne, ważne dla każdego rolnika, obszary tematyczne. 
 
- Zapraszamy do skorzystania z jedynego takiego kompendium wiedzy w Polsce, w dowolnym dla siebie czasie, bez konieczności wychodzenia z domu - zakończyła Małgorzata Bojańczyk. 
 
Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP” jest niekomercyjną inicjatywą grupy firm i osób reprezentujących różne branże łańcucha żywnościowego. Stowarzyszenie podejmuje szereg działań na rzecz promocji, edukacji i współpracy w obszarze rolnictwa zrównoważonego w Polsce. Więcej na temat Stowarzyszenia na stronie: www.rolnictwozrownowazone.pl
 
  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij