Prehistoryczne rolnictwo rozkwitło dzięki kobietom o mocnych kościach

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
03-12-2017,14:10 Aktualizacja: 03-12-2017,16:28
A A A

Praca na roli i mielenie ziarna nadawały kościom prehistorycznych kobiet wytrzymałość większą niż u elity dzisiejszych wioślarek - wynika z badań, o których informuje pismo "Science Advances".

Naukowcy z University of Cambridge wykorzystali tomografię komputerową (CT) do analizowania budowy kości ramiennej (humerus) oraz piszczeli (tibia) 83 współczesnych kobiet: biegaczek, wioślarek, futbolistek oraz prowadzących siedzący tryb życia.

skansen, rolnictwo, Warmia i Mazury, warmińsko-mazurskie, Muzeum Maszyn Rolniczych w Naterkach, Olsztyn

Poznaj historię mechanizacji w rolnictwie

Kieraty, młockarnie, maszyny używane w kowalstwie i młynarstwie można oglądać w Muzeum Maszyn Rolniczych w Naterkach pod Olsztynem. Według założyciela i właściciela placówki Janusza Dramińskiego, skansen pokazuje historię mechanizacji w...
Wioślarki należały do Women's Boat Club w Cambridge i wygrały zeszłoroczne tradycyjne zawody pomiędzy Oxford a Cambridge. Co tydzień przepływały 100 kilometrów.

Wytrzymałość współczesnych kości została następnie porównana z parametrami kości 94 kobiet z różnych epok - od wczesnego neolitu (7000 lat temu - początki rolnictwa) do średniowiecza. Żyły one na obszarze dzisiejszych Niemiec, Austrii oraz północnej Serbii.

Okazało się, że dzięki ciężkiej pracy rąk (i ramion) - uprawie roli, noszeniu wody, doglądaniu bydła czy wielogodzinnemu mieleniu ziarna orkiszu i pszenicy - prehistoryczne kobiety miały kości ramienne mocniejsze o 11 do 16 proc. niż współczesne wioślarki.

Także kości ramienne kobiet z epoki brązu były mocniejsze niż u dzisiejszych sportsmenek, dopiero w średniowieczu ich wytrzymałość obniżyła się do współczesnego poziomu. Natomiast piszczele kobiet z dawnych epok nie różniły się od współczesnych.

Jak zaznaczają autorzy badań, praca kobiet miała kluczowe znaczenie dla powstania i rozwoju rolnictwa.

Poleć
Udostępnij