Praktycy o IP na WRiE
Ambicją Wydziału Rolnictwa i Ekologii SGGW w Warszawie jest bycie blisko praktyki rolniczej. Gościem na wykładzie z Produkcji integrowanej 28 marca br. była Agnieszka Pachut, dyrektor Biura Centrum Jakości AgroEko Sp. z o.o. Spółka jest jednym z 8 upoważnionych podmiotów do wykonywania działalności w zakresie certyfikacji Integrowanej produkcji roślin.
Agnieszka Pachut przybliżyła aspekty praktyczne związane z prowadzeniem Integrowanej produkcji (IP), w tym przygotowanie gospodarstwa do kontroli oraz jej przebieg. Zachęcała też do wprowadzenia w swoich gospodarstwach IP, bo nie jest to trudne.
Integrowana produkcja roślin: z czym zaczynamy?
Podkreśliła, że jeden z ekoschematów przewiduje prowadzenie w danym roku produkcji roślinnej w systemie IP, zgodnie z metodyką opracowaną dla danego rodzaju uprawy, potwierdzone certyfikatem IP. Będzie to się wiązało z dodatkową płatnością dla rolnika. Planowane jest, aby było to 1300 zł do hektara.
O taki certyfikat należy występować co roku, a jego ważność nie może być dłuższa niż 12 miesięcy. O przeprowadzenie certyfikacji należy się zwrócić do upoważnionych podmiotów certyfikujących i wnieść opłatę. Dotychczas można było się też ubiegać się od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa o dotację w ramach "Wsparcia na przystępowanie do systemów jakości".
Podczas spotkania Agnieszka Pachut odpowiadała na liczne pytania ze strony słuchaczy dotyczące strony praktycznej prowadzenia IP w gospodarstwach oraz związanych z tym kosztami.
Obecnie skala IP w naszym kraju w przypadku roślin rolniczych jest niewielka. Można ją prowadzić tylko dla gatunków, dla których opracowano metodyki IP zatwierdzone przez Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Są to: pszenica (ozima i jara), rzepak (ozimy i jary), kukurydza oraz ziemniak. Kilka miesięcy dołączył do nich chmiel.
Rolnicy oczekują opracowania metodyk innych, powszechnie uprawianych gatunków roślin, w tym jęczmienia i pszenżyta.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz