Obchody 80-lecia Polskiego Towarzystwa Gleboznawczego
W dniu 20 września na SGGW w Warszawie odbyła się sesja jubileuszowa z okazji 80-lecia Polskiego Towarzystwa Gleboznawczego (PTG). W sesji wzięli udział przedstawiciele wszystkich polskich ośrodków, w których współcześnie prowadzone są badania oraz zajęcia dydaktyczne z zakresu szeroko pojętej nauki o glebie.
Zaprezentowano trzy referaty, przedstawiające polskie gleboznawstwo w przeszłości, współcześnie oraz zakreślające wyzwania na przyszłość: (1) „Zarys historii Polskiego Towarzystwa Gleboznawczego” (prof. dr hab. Piotr Skłodowski, Honorowy Prezes PTG), (2) „Gleboznawstwo polskie w dzisiejszej perspektywie” (dr hab. Marek Drewnik, prof. UJ, Oddział Krakowski PTG) oraz (3) „Współczesne wyzwania dla nauk o glebie” (prof. dr hab. Andrzej Bieganowski, IA PAN, Oddział Lubelski PTG).
O bioróżnorodności w Rzeszowie
Zwieńczeniem obchodów 80-lecia PTG było Nadzwyczajne Walne Zebranie Delegatów PTG, na którym uchwalono nowy Statut Towarzystwa.
Sesja jubileuszowa rozpoczęła kilkudniowe obchody 80-lecia PTG, których częścią była Krajowa Platforma Glebowa i Konferencja naukowa „Krajowe bazy danych o glebach – stan, wykorzystanie, potrzeby”, która odbyła się 21 września 2017 r. Tegoroczne spotkanie poświęcone było krajowym bazom danych o glebach zgromadzonych w wielu instytucjach państwowych i naukowych.
Stanowią one podstawę oceny jakości i stanu degradacji środowiska przyrodniczego oraz są wykorzystywane do wielokryterialnych analiz dla potrzeb kształtowania Wspólnej Polityki Rolnej i jej oddziaływania na sferę społeczną, ekonomiczną i środowiskową obszarów wiejskich.
Informacje o środowisku glebowym gromadzone w naszym kraju dotyczą nie tylko gleb użytkowanych rolniczo, ale również gleb leśnych, miejskich i terenów przemysłowych.
Optymalne pH gleby fundamentem efektywnego nawożenia
Tegoroczne spotkanie KPG pozwoliło na szersze zaprezentowanie informacji na temat sposobów gromadzenia baz danych, ich integracji i stosowania dla potrzeb analiz przestrzennych i modelowania procesów zachodzących w środowisku glebowym.
Obradom Krajowej Platformy Glebowej, towarzyszyła ożywiona dyskusja, która wskazała na ogromną potrzebę integracji danych glebowych i konieczność ich uzupełnienia.
W dniach 22-23 września odbywały się posiedzenia, warsztaty i konferencje komisji naukowych Polskiego Towarzystwa Gleboznawczego (np. warsztaty terenowe Komisji Genezy, Klasyfikacji i Kartografii Gleb połączone z warsztatami metodycznymi Komisji Mineralogii i Mikromorfologii Gleb, spotkanie Komisji Oceny Gleb i ich Użytkowania oraz Komisji Chemii Gleb PTG).