O uprawie roślin na konferencji ZUT w Szczecinie
W dniach 12-14 czerwca 2019 roku naukowcy zajmujący się Szczegółową uprawą roślin z całego kraju brali udział w Konferencji Naukowo-Dydaktycznej pod tytułem "Alternatywne kierunki hodowli i produkcji roślin".
Organizatorem była Katedra Agronomii Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Podczas spotkania prezentowano najnowsze wyniki doświadczeń agrotechnicznych.
Studenci z WRiB SGGW na ćwiczeniach w IUNG-PIB w Puławach
Dr hab. inż. Arkadiusz Artyszak z SGGW w Warszawie omówił zagadnienie stosowania dolistnego krzemu jako nowoczesnej metody ograniczania stresów abiotycznych i biotycznych u roślin.
Prof. dr hab. Tadeusz Michalski z UP w Poznaniu zaprezentował wystąpienie na temat "Czy uprawa kukurydzy w plonie wtórnym ma przyszłość?".
Dr hab. inż. Małgorzata Szczepanek z UTP w Bydgoszczy przedstawiła innowacje w uprawie, przetwórstwie i wprowadzaniu na rynek pierwotnych form pszenic okrągło ziarnowej i perskiej o podwyższonej wartości odżywczej. Natomiast dr hab. Piotr Szulc, prof. UP w Poznaniu zaprezentował wyniki doświadczeń z wgłębnym umieszczaniem nawozów w uprawie kukurydzy.
Dr hab. inż. Renata Tobiasz-Salach, prof. UR w Rzeszowie scharakteryzowała możliwości wykorzystania ziarna i słomy owsianej w energetyce. Z kolei dr inż. Anna Wondołowska-Grabowska z UP we Wrocławiu dokonała oceny zdolności wiązania metali ciężkich i mikroelementów u wybranych odmian lnu oleistego i włóknistego.
Rolnicy z Zamojszczyzny z wizytą na Wydziale Rolnictwa i Biologii SGGW w Warszawie
Dr hab. inż. Krystyna Żuk-Gołaszewska, prof. UWM w Olsztynie przedstawiła referat pt. "Pszenica - źródło żywności funkcjonalnej". Natomiast dr hab. inż. Marek Bury z ZUT w Szczecinie przybliżył biologię plonowania rożnika przerośniętego (Silphium perfoliatum L.), alternatywnego gatunku uprawianego na cele energetyczne.
Pod koniec konferencji głos zabrał mgr inż. Robert Janeczko ze spółki Ciech, który omówił wpływ krzemu na zdrowotność, poziom plonowania oraz wybrane elementy struktury plonu roślin uprawnych.
Po każdym wystąpieniu odbyła się intensywna dyskusja, co dowodzi faktu, że tematyka konferencji została trafnie dobrana przez organizatorów czyli Zespół pod kierunkiem prof. dr. hab. inż. Sławomira Stankowskiego. Nie mniej ważna była bardzo dobra atmosfera obrad.
Konferencja była połączona ze Zjazdem Katedr Jednoimiennych.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś