Międzyplony ścierniskowe na zazielenienie
Od tego roku rolnicy mający co najmniej 15 hektarów gruntów ornych są zobowiązani do utrzymywania obszarów proekologicznych (EFA). Mają one stanowić co najmniej 5% powierzchni gruntów ornych. Jedną z możliwości spełnienia tego wymogu jest uprawa międzyplonów (nazwanych wcześniej poplonami) ścierniskowymi.
Międzyplon ścierniskowy, by mógł być policzony za obszar EFA, musi być obsiany mieszanką składającą się co najmniej z dwóch gatunków, z następujących grup roślin uprawnych:
- zboża,
- oleiste,
- pastewne,
- bobowate (motylkowe) drobnonasienne,
- bobowate grubonasienne (strączkowe),
- rośliny miododajne,
- inne gatunki uprawne (sorgo, gryka, proso, kukurydza).
Eksperci: zazielenienie nie przyniesie oczekiwanych efektów
Mieszanki nie mogą składać się tylko z samych zbóż. Udział głównego składnika w mieszance, liczony na powierzchni pola lub w mieszance siewnej, nie może przekraczać 80%.
Międzyplony ścierniskowe muszą być wysiane pomiędzy 1 lipca a 20 sierpnia i pozostawać na polu co najmniej do 1 października.
Przelicznik dla międzyplonów na obszar EFA jest niewielki. Powierzchnia pod międzyplonami zaliczana do obszaru EFA stanowi zaledwie 30% powierzchni rzeczywistej, np. 3 ha międzyplonu można policzyć jako 0,9 ha EFA. Mieszankę do wysiewu w międzyplonie można sporządzić samemu, albo zakupić już gotową.