14-15 stycznia odbyła się pierwsza edycja Polskiego Kongresu Rolniczego. Pierwszego dnia jeden z bloków tematycznych dotyczył wody, jej niedoborów i działań jakie mogą podejmować rolnicy, by zwiększyć jej dostępność do celów rolniczych.
14-15 stycznia odbyła się pierwsza edycja Polskiego Kongresu Rolniczego zorganizowana przez Międzynarodowe Targi Poznańskie w formie online. Pierwszego dnia jeden z bloków tematycznych dotyczył wody, jej niedoborów i działań jakie mogą podejmować rolnicy, by zwiększyć jej dostępność do celów rolniczych. Swoje działania w tym zakresie przedstawiło także Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.
Dr Bogumił Nowak z Wód Polskich wśród największych winowajców coraz częściej powtarzających się okresowych niedoborów wody wskazał:
Z dobrodziejstw hucznie ogłoszonego, rządowego programu "Moja woda" mogą korzystać rolnicy, ale jako właściciele domów. Natomiast działalność stricte rolnicza już jest ze wsparcia wykluczona. O wprowadzenie zmian do - mającego być...
Czynniki klimatyczne:
- wyższa temperatura powietrza,
- wyższy wskaźnik ewapotranspiracji,
- dłuższy sezon wegetacyjny,
- nierównomierny rozkład opadów,
Nieprawidłową gospodarkę wodną:
- przyspieszenie odpływu wód z pól i łąk,
- niski wskaźnik retencji na gruntach ornych i użytkach zielonych,
Nadmierną eksploatację wód podziemnych.
Intensywne zabiegi agrarne, prowadzące do przesuszenia gleby.
Jak podkreślił prelegent, działania zmierzające do ograniczenia niedoborów wody i jednocześnie zwiększenia jej dostępności dla rolnictwa leżą zarówno po stronie Wód Polskich, jak i samych rolników. Przy czym Wody Polskie realizują i zamierzają kontynuować inwestycje o większej skali. Liczą, że te mniej nakładowe, w ramach sowich gospodarstw podejmą rolnicy.
Jakie działania podjęło PGW Wody Polskie?
Panująca w ostatnich latach susza mocno dokuczyła plantatorom, nie tylko zbóż, bo spowodowała znaczące straty plonów. Na pogodę nie mamy wpływu, ale są sposoby, które pozwalają złagodzić negatywne skutki braku wody. W...
- bieżące piętrzenia w obiektach hydrotechnicznych,
- magazynowanie wody w istniejących zbiornikach,
- budowa nowych zbiorników retencyjnych,
- prace realizowane w ramach Programu Kształtowania Zasobów Wodnych,
- partnerstwa ds. Kształtowania Zasobów Wodnych (645 działań).
Dr Nowak podał kilka przykładów inwestycji zrealizowanych w ostatnim czasie przez Wody Polskie, w tym w rejonach najbardziej ubogich w wodę, a więc w centralnym i zachodnim.
A jakie działania w opinii Wód Polskich pozostają w zakresie rolników?
Zwiększenie ilości i czasu retencji wód na gruntach rolnych:
- przywracanie funkcji nawadniających urządzeniom wodnym na polach i użytkach zielonych,
- odtwarzanie oczek wodnych,
Zmiana systemu nawadniania upraw:
- ograniczenie poboru wód podziemnych do nawodnień rolniczych i zwiększenie udziału wód powierzchniowych w systemie nawodnień,
- wprowadzanie nawodnień kropelkowych,
- wykorzystanie wód z systemów drenarskich do nawadniania i nawożenia upraw polowych,
Ministerstwo Klimatu poinformowało, że budżet na 2020 r. programu dofinansowania przydomowych instalacji retencyjnych "Moja Woda" wzrośnie o 10,2 mln zł - do prawie 115 mln. Chodzi o to, by wszystkie wnioski o dofinansowanie zostały...
Zmiana stosowanych technik agrarnych:
- zmiana kierunku orki na działkach o dużym nachyleniu,
- zwiększenie udziału próchnicy w glebie,
- przywracanie zadrzewień śródpolnych i przydrożnych.
Opracowanie zbioru dobrych praktyk racjonalizacji zużycia wody w rolnictwie oraz edukacja i kreowanie świadomości rolników w zakresie zwiększenia retencji na gruntach rolnych.
- upowszechnienie upraw mniej wrażliwych na suszę,
- ograniczenie ekspansji gruntów rolnych w dolinach rzek i terenach zalewowych,
- propagowanie ubezpieczeń upraw rolnych.
Podczas kongresu szczególnie mocno rozwinięty został punkt dotyczący zmiany stosowanych technik agrarnych.
Prof. Jacek Przybył z UP w Poznaniu omówił stosowanie techniki i technologii chroniących wodę w glebie. Najwięcej uwagi poświęcił przy tym ultra płytkiej uprawie ścierniska (do 2-3 cm), wskazując na jej funkcje i maszyny, które można do tego celu wykorzystać.
Uprawa ta może być jednym z elementów, zarówno uprawy orkowej, jak i konserwującej, o której opowiedział z kolei dr hab. Tomasz Piechota z UP w Poznaniu. Podkreślił, że jest ona odpowiedzią na zmiany klimatyczne. O tym jednak napiszemy w oddzielnym artykule.
-
Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz