IUNG-PIB opublikował kolejny raport. Co z suszą?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Alicja Siuda | siuda@apra.pl
26-06-2020,14:40 Aktualizacja: 26-06-2020,15:00
A A A
Autorzy raportu wskazują, że w czwartym okresie raportowania - od 21 kwietnia do 20 czerwca - niedobory wody dla roślin uprawnych są mniejsze od 10 do 30 mm w stosunku do poprzedniego okresu sześciodekadowego, tj. od 11 kwietnia do 10 czerwca. W ciąż jednak są rejony w Polsce, które borykają się z suszą. 
 
Na podstawie wartości klimatycznego bilansu wodnego (KBW) naukowcy uznali, że susza rolnicza nadal występuje na terenie siedmiu województw: lubuskiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, podlaskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Notowana jest w uprawie: zbóż jarych, zbóż ozimych, krzewów owocowych, truskawek, rzepaku i rzepiku roślin strączkowych, kukurydzy na ziarno oraz kukurydzy na kiszonkę. 
 
susza, niedobór wody, susza rolnicza, susza 2020

Susza rolnicza w 9 województwach

Mimo opadów deszczu, nadal w 9 województwach występuje susza rolnicza. Największy deficyt wody jest w woj. wielkopolskim i lubuskim. Zagrożone są uprawy zbóż jarych i ozimych, a także truskawki - informuje Instytut Uprawy...
Największe zagrożenie suszą rolniczą występowało wśród upraw zbóż jarych. Suszę odnotowano w 233 gminach Polski (9,41% gmin kraju), na terenie 7 województw (lubuskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie, dolnośląskie, podlaskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie), na powierzchni 2,46% gruntów ornych. Chociaż w stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło obniżenie o 316 gmin. 
 
Suszę rolniczą odnotowano również w uprawach zbóż ozimych. Wystąpiła w 146 gminach Polski (5,89% gmin kraju), w trzech województwach (zachodniopomorskie, lubuskie, wielkopolskie), na powierzchni 0,84% gruntów ornych. W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpił spadek o 176 gmin. 
 
W tym samych województwach zarejestrowano suszę także w rzepaku i rzepiku, na 0,2% gruntów ornych, w 63 gminach (2,54% gmin w kraju), co oznacza wzrost o 2,22 p.p. w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. 
 
W zachodniopomorskim, wielkopolskim i lubuskim, suszę stwierdzono także w uprawie roślinach strączkowych - na powierzchni 0,08% gruntów ornych, w 30 gminach (1,21% gmin w kraju). 
 
W 9 gminach woj. zachodniopomorskiego (0,36% gmin kraju), susza zagraża także kukurydzy na ziarno i na kiszonkę. 
 
susza, niedobór wody, susza rolnicza, susza 2020

Susza staje się normą. Rolnicy muszą przyzwyczaić się do braku opadów?

Chociaż ostatnie tygodnie przyniosły w niektórych regionach kraju większe opady deszczu i sytuacja wodna się poprawiła, zagrożenie suszą hydrologiczną wciąż istnieje. - Do suszy rolnicy muszą się przyzwyczaić, choć trudno...
Jeśli chodzi o krzewy owocowe, to wystąpiła w 120 gminach Polski (4,84% gmin w kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło obniżenie o 151 gmin. Odnotowano ją w trzech województwach (zachodniopomorskie, lubuskie, wielkopolskie), na powierzchni 0,77% gruntów ornych.
 
W uprawie truskawek wystąpiła w 79 gminach Polski (3,19% gmin kraju), co oznacza spadek w stosunku do poprzedniego okresu raportowania o 119 gmin. Odnotowano ją w trzech ww. województwach, na powierzchni 0,35% gruntów ornych. 
 
Reasumując, w stosunku do poprzedniego okresu, zasięg suszy zmniejszył się w uprawach: zbóż jarych i ozimych, krzewów owocowych oraz truskawek. Zmniejszeniu uległa liczba gmin oraz procent potencjalnej powierzchni gruntów ornych z suszą rolniczą. Natomiast w uprawach rzepaku i rzepiku zasięg suszy uległ wzrostowi.
 
Brak dostatecznej ilości opadów nadal występuje na obszarze Polski północno-zachodniej, powodując w dalszym ciągu duże niedobory wody w glebie na tym terenie. Występujący duży deficyt wody powoduje, że susza nadal notowana jest w wielu gminach i na stosunkowo dużej powierzchni gruntów ornych woj. lubuskiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego.
 
Natomiast znacznej poprawie uległy warunki wilgotnościowe w województwach: łódzkim, lubelskim, świętokrzyskim, śląskim, małopolskim, opolskim, dolnośląskim oraz podlaskim, gdzie deficyt wody zmniejszył się. 
 
  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
 
 
Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.