Dni Pola DLG 2016
DLG czyli Niemieckie Towarzystwo Rolnicze w tym roku Dni Pola organizuje w dniach od 14 do 16 czerwca w miejscowości Gut Mariaburghausen pod Hassfurtem. Ci rolnicy, którzy mogą powinni tam pojechać, bo naprawdę warto.
Dla przybyłych gości przygotowano 45 hektarów terenu wystawowego z polem doświadczalnym, kampusem, pokazami pracy maszyn i forami fachowymi. Spodziewanych jest ponad 300 wystawców. Wydarzenie stwarza bardzo dobrą okazję do interesujących spotkań i wymiany doświadczeń.
Dzień Pola w Krajowej Spółce Cukrowej 16 czerwca
W Niemczech nikogo nie dziwi, że na takie imprezy kupuje się bilety. W ten sposób przyjeżdżają tylko ci naprawdę zainteresowani. Inaczej podchodzi się do wiedzy, którą dostaje się za darmo, a inaczej do tej, za którą trzeba zapłacić. W tym roku na Dniach Pola DLG bilet całodzienny normalny kosztuje 21 euro, a zniżkowy 11 euro (członkowie DLG mają wstęp bezpłatny).
Udział w każdych Dniach Pola daje szansę na podejrzenie czegoś nieznanego i inspirację do nowych działań. Będąc sześć lat temu na Dniach Pola DLG moją uwagę zwróciły gotowe mieszanki zalecane do uprawy w międzyplonach (dawniej nazywanych poplonami). W ich skład wchodziły gatunki roślin, o których wtedy nawet nie słyszałem.
Dwa lata później w Sahryniu na Zamojszczyźnie rozpocząłem z tymi mieszankami doświadczenia i do dziś badam ich wpływ na plonowanie buraków cukrowych. W zeszłym roku wielu rolnikom doszły nowe obowiązki wynikające z zazielenienia. W ich spełnieniu mogą pomóc międzyplony, zarówno ścierniskowe, jak i ozime. Jednak, aby można je było policzyć jako obszary proekologiczne (EFA), to w międzyplonach muszą być wysiewane mieszanki. I tak wracamy do Dni Pola DLG sprzed sześciu lat.