Agro Games 2024 już za nami
W Stacji Doświadczalnej Instytutu Rolnictwa im. prof. Mariana Górskiego w Skierniewicach oraz w malowniczych okolicach Arboretum SGGW w Rogowie w dniach 10-11 maja odbyła się trzecia edycja ogólnopolskiego konkursu wiedzy o rolnictwie Agro Games.
Patronat nad wydarzeniem objął Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Organizatorami byli Rada Wydziałowa Samorządu Studentów Wydziału Rolnictwa i Ekologii SGGW, Koło Naukowe Rolników SGGW, Wydział Rolnictwa i Ekologii SGGW oraz Instytut Rolnictwa SGGW.
W zmaganiach brali udział studenci kierunku Rolnictwo z polskich uczelni zrzeszonych w Forum Uczelni Przyrodniczych Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej lub w Konferencji Rektorów Uczelni Rolniczych i Przyrodniczych:
- Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich,
- Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie,
- Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach,
- Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie,
- Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu,
- Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu,
- Uniwersytet Rolniczy w Krakowie,
- Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie,
- Uniwersytet Rzeszowski,
- Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.
Rywalizacja pomiędzy uczestnikami przebiegała w trzech konkurencjach: teście wiedzy, zadaniach praktycznych i teoretycznych. Część merytoryczna konkurencji została starannie przygotowana przez dr. hab. Stanisława Samborskiego prof. SGGW z Instytutu Rolnictwa SGGW, a niezależne jury, składające się z pracowników uznanych ośrodków państwowych zajmujących się problematyką rolniczą, oceniało osiągnięcia uczestników.
Po zadaniach konkursowych, partner główny Mzuri przeprowadził warsztat dla wszystkich uczestników. W trakcie wydarzenia, redaktor naczelna miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" dr inż. Żaneta Fiedler wygłosiła wykład na temat hybrydowej ochrony roślin. W drugim dniu konkursu studenci mieli również możliwość zapoznania się z prezentacjami firm Agrimet oraz Timac Agro.
Wszyscy goście mieli okazję skosztować produktów zakładu mięsnego Morliny. Podczas wieczornej integracji studenci mieli również okazję wymienić swoje poglądy i przemyślenia dotyczące uprawy oraz życia w ich gospodarstwach. Po całodniowych zmaganiach uczestnicy mogli odetchnąć i mile spędzić czas w gronie rówieśników.
Drugiego dnia podczas finału ogłoszono wyniki i wręczono nagrody. W konkursie indywidualnym klasyfikacja była następująca:
1 miejsce - Adam Gołębiewski ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie,
2 miejsce - Mateusz Lesiak ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie,
3 miejsce - Michał Czeppil z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Najlepszą drużyną okazała się reprezentacja Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, drugie miejsce zajęli studenci z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, a trzecie reprezentanci Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Partnerami trzeciej edycji konkursu Agro Games byli: partner główny - Mzuri, a także firmy: Animex, Procam, Timac Agro, Agri Plus, Agrimet, Osadkowski, Procam i AgroWe. Patronem medialnym wydarzenia było Wydawnictwo APRA, które ufundowało nagrody – prenumeraty miesięcznika „Nowoczesna Uprawa” dla najlepszych studentów w zmaganiach indywidualnych oraz książki o tematyce agrotechnicznej dla najlepszej drużyny.
Podsumowując warto zaznaczyć, że Agro Games 2024 to nie tylko konkurs – to także okazja do integracji, wymiany doświadczeń i wspólnej pasji. Inicjatywa ta ma na celu wyróżnienie najlepszych reprezentacji spośród uczestniczących uczelni oraz uhonorowanie studentów, którzy wykażą się największą wiedzą.
Podczas owocnych dwóch dni pobytu na Agro Games 2024 zaproszeni goście i przedstawiciele uczelni mieli okazję do zwiedzenia Stacji Doświadczalnej oraz Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz malowniczego Arboretum SGGW w Rogowie.
O Stacji Doświadczalnej Instytutu Rolnictwa SGGW
Stacja Doświadczalna Instytutu Rolnictwa SGGW im. prof. Mariana Górskiego z siedzibą w Skierniewicach to jeden z najstarszych ośrodków badawczych SGGW. W ramach Stacji prowadzone są wieloletnie doświadczenia rolnicze zlokalizowane w Skierniewicach, Chylicach i Miedniewicach. Na wieloletnich doświadczeniach bada się wpływ nawożenia (mineralnego i organicznego), sposobu uprawy (tradycyjny, uproszczony, bezorkowy), zmianowania, monokultur rolniczych oraz różnych systemów gospodarowania rolniczego na środowisko, w szczególności na gleby, wody gruntowe i atmosferę. Doświadczenia w Skierniewicach są prowadzone od 1921 r. i są najstarszymi istniejącymi doświadczeniami nawozowymi w Polsce, 5. w Europie i 7. w świecie. Monokultury ziemniaków i pszenżyta w Skierniewicach to najstarsze monokultury tego typu w świecie (monokultura żyta znajduje się na drugim miejscu na świecie pod względem czasu trwania). W Chylicach prowadzone są doświadczenia nawozowe (od 1955 r.) i uprawowe (od 1975 r.). Z kolei w Miedniewicach prowadzone są doświadczenia uprawowe (od 2011 r.) oraz certyfikowane pole ekologiczne (od 2013 r.). Na terenie Stacji Doświadczalnej znajduje się ponadto stacja meteorologiczna Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – PIB, działająca nieprzerwanie od 1921 roku.
Stacja poza prowadzeniem badań naukowych spełnia także istotną funkcję edukacyjną. W Skierniewicach znajduje się Sala Historyczna Doświadczalnictwa Rolniczego, w której zgromadzono materiały dotyczące historii doświadczalnictwa rolniczego w Europie i w Polsce. Znajduje się tam również unikatowy zbiór historycznych książek i podręczników dotyczących uprawy roślin, chemii rolniczej i gleboznawstwa, a także mała ekspozycja historycznych narzędzi rolniczych.
Stacja dysponuje nowoczesną infrastrukturą, w tym przestrzeniami konferencyjnymi, które są przystosowane do organizacji konferencji naukowych, szkoleń, zajęć dla uczniów i studentów, pokazów polowych oraz innych podobnych wydarzeń.
O Arboretum
Arboretum Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego to jeden z największych tego typu ogrodów w Polsce. Jest jednostką organizacyjną Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Rogowie, w skład którego wchodzi także Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej, Nadleśnictwo Rogów oraz gospodarstwo szkółkarskie. Położony jest w dawnym siedlisku leśnym i ma charakter parku leśnego. Na jego obszarze znajdują się jedne z najbogatszych i najciekawszych kolekcji drzew i krzewów Europy Środkowo-Wschodniej. Całości dopełniają leśne powierzchnie doświadczalne z obcymi gatunkami drzew leśnych i alpinarium - ulubione miejsce wielu zwiedzających.