Agregat za kombajnem. Natychmiast

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: dr inż. Arkadiusz Artyszak|redakcja@agropolska.pl
04-08-2015,9:45 Aktualizacja: 04-08-2015,9:49
A A A

Kiedyś mówiło się „pług za kosą”, a teraz należałoby powiedzieć, że „agregat za kombajnem”. Narzędzia się zmieniły, ale cele jakie chce się uzyskać wciąż są aktualne.

Po zbiorze zbóż pole zostaje całkowicie odsłonięte, co sprawia że straty wilgoci z gleby są olbrzymie. Przy założeniu, że w sierpniu w ciągu doby z 1 m2 ubywa 2 mm wody (2 litry), to z hektara traci się aż 20 000 litrów! Przez cały miesiąc uzbiera się 62 mm, czyli 620 000 litrów.    

sciernisko_glifosat_uprawa

Ściernisko – zarządzanie czasem i zasobami wody

Zbliżają się żniwa, czas pomyśleć w jaki sposób przygotować glebę pod nowe zasiewy. Uprawa ścierniska to bardzo ważny proces przygotowania stanowiska pod kolejną uprawę. Czasami nie zdajemy sobie sprawy w jak wielkim stopniu błędy popełnione...

 

Aby przerwać parowanie, należy jak najszybciej uprawić wierzchnią warstwę gleby, najlepiej przy pomocy agregatu ścierniskowego. W ten sposób niszczy się kapilary, którymi woda podsiąka ku górze. Już badania prof. Bolesława Świętochowskiego przeprowadzone w latach 50. XX wieku dowiodły, że procentowa zawartość wody  w wierzchniej (10 cm) warstwie gleby przy końcu sierpnia na polu z podorywką była dwukrotnie większa niż na polu nie podoranym. Korzystny wpływ uprawy pożniwnej ujawnia się przede wszystkim przy niedoborze opadów w okresie letnim.

Jednak, aby uprawa pożniwna spełniła swoje zadania, musi być prawidłowo wykonana. Chodzi tu przede wszystkim o odpowiednią głębokość. Na zwięźlejszych wykonuje się ją płycej, a na lżejszych głębiej. Trzeba jednak pamiętać, że podczas suszy należy ściernisko uprawić głębiej niż normalnie, bo zbyt płytka uprawa w takich warunkach nie chroni skutecznie przed utratą wody z gleby.

Upraw rzepaczysko zaraz po zbiorze rzepaku

Na dobre rozpoczęły się zbiory rzepaku ozimego. Natychmiast po skoszeniu rzepaku powinno się uprawić rzepaczysko, najlepiej przy pomocy agregatu ścierniskowego, który dobrze wymiesza słomę i resztki pożniwne z glebą. Z uprawą nie można...

Nie można zapominać o innych, poza powstrzymaniem strat wody z gleby, zadaniami uprawy pożniwnej:

  • wymieszanie z glebą słomy i resztek pożniwnych, co przyspiesza ich rozkład;
  • wymieszanie z glebą wapna;
  • sprowokowanie jak największej ilości osypanych ziarniaków zbóż oraz nasion chwastów do skiełkowania, co znacznie ogranicza problem zachwaszczenie w uprawach pożniwnych;         
  • zniszczenie chwastów, chorób i szkodników.  

Do uprawy pożniwnej nie powinno się używać pługów, bo warstwowo układają słomę i nie pozwalają na dobre wymieszanie resztek pożniwnych z glebą. 

Poleć
Udostępnij