Upraw rzepaczysko zaraz po zbiorze rzepaku
Na dobre rozpoczęły się zbiory rzepaku ozimego. Natychmiast po skoszeniu rzepaku powinno się uprawić rzepaczysko, najlepiej przy pomocy agregatu ścierniskowego, który dobrze wymiesza słomę i resztki pożniwne z glebą.
Z uprawą nie można zwlekać, bo tylko w ten sposób przerywa się bezproduktywne parowanie wody z gleby, której w tym roku tak bardzo brakuje. Przyspiesza to także skiełkowanie osypanych nasion rzepaku, a tych często osypuje się bardzo dużo. Zniszczenie ich po żniwach znacznie ogranicza koszty zwalczania w uprawach następczych. Dodajmy, że szybko wykonana po zbiorze rzepaku uprawa pożniwna ułatwia rozkład słomy i resztek pożniwnych.
Zerwij ściernisko. Chroń wilgoć. Z tym nie można czekać
Słoma rzepakowa generalnie dość szybko się rozkłada i nie wymaga dodatku azotu mineralnego. Przeciętnie zawiera (w suchej masie): 0,72% azotu (N), 0,30% fosforu (P2O5), 2,12% potasu (K2O), 2,18% wapnia (CaO), 0,21% magnezu (MgO) (wg Maćkowiaka 1998). Poza tym jest zasobna w mikroelementy: 9,8 mg boru (B)/kg, 3,16 mg miedzi (Cu)/kg, 40,3 mg manganu (Mn)/kg, 0,3 mg molibdenu (Mo)/kg i 32,5 mg cynku (Zn)/kg. W porównaniu ze słomą z pszenicy ozimej zawartość wszystkich makro- i mikroelementów jest większa, z wyjątkiem molibdenu i miedzi.