Żniwa rozpoczęte
W naszym gospodarstwie rozpoczęliśmy omłot grochu odmiany Mecenas. Odmiana ta jest średnio wysoka, bardzo wczesna, wysoko plonująca.
Wyróżnia się bardzo dużą sztywnością łodygi, co powoduje, że jest najmniej wylegającą odmianą grochu – co mogę potwierdzić – pomimo burz i silnych wiatrów groch stoi, co znacznie ułatwia omłot.
Fasola zrzuca kwiaty
Mecenas należy do czołowych odmian pod względem równomierności dojrzewania, co również widać na polu, które nie było zdesykowane. Strąki są zamknięte i nasiona na ziemi to rzadkość, co cieszy. Doba bez deszczu wystarczyła, żeby groch miał wilgotność prawie 16 proc. To zbyt dużo, jednak i tak dalszy omłot przerwał deszcz.
Dziś trzeba dosuszyć groch w suszarni, jednak nie będziemy włączać palników, a jedynie owiewać nasiona, ponieważ są one przeznaczone do dalszej reprodukcji. Na polu pozostawiamy słomę do sprasowania. Krowy mięsne uznają słomę z grochu za bardzo smakowitą.
Wczoraj również zdesykowaliśmy średnio wczesny groch odmiany Audit. Rośliny w dużej mierze są jeszcze zielone. Ciekawe jak poszczególne odmiany będą plonowały. Niebawem to się okaże.
Chcesz mieć dobre plony fasoli? Walcz z chwastami
Plantatorzy rzepaku z okolicy mieli nadzieje na bardzo wysokie ceny rzepaku w tym sezonie. W naszym regionie większość rzepaków nie przezimowała, a pozostałym trochę jednak brakowało do ideału. Cena 11 lipca poniżej 1600 zł/t, a zbliżona bardziej do 1550 zł/t loco odległy magazyn, około 1520 zł/t w lokalnych punktach skupu, trochę zawodzi. Jednak moim zdaniem sezon, w którym za rzepak płacono przez kilka dni ponad 2000 zł, można uznać za wyjątkowy. Ciekawe jak dalej będą kształtowały się ceny rzepaku.