Zaszczepić soję

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: dr inż. Arkadiusz Artyszak | artyszak@apra.pl
16-04-2018,10:00 Aktualizacja: 18-04-2018,20:31
A A A

Już niedługo nadejdzie optymalny termin siewu soi. Nasiona tuż przed wysiewem powinny zostać zaszczepione szczepionką bakteryjną, o ile soja wcześniej nie była uprawiana na danym polu lub przerwa w jej uprawie była większa niż 4 lata.

W pozostałych przypadkach najczęściej nie ma potrzeby, aby taki zabieg powtarzać, chyba że po zastosowaniu szczepionki na korzeniach roślin nie zaobserwowano charakterystycznych brodawek. Oznacza to, że szczepienie się nie powiodło. Z takimi przypadkami spotkałem się w praktyce. Przyczyną niepowodzenia może być nieodpowiednia jakość szczepionki lub błędy popełniane przez rolnika podczas szczepienia lub też kumulacja obu tych czynników.

soja, pole, Sahryń

Odmiany soi polecane do uprawy w 2018 roku

Listy odmian soi zalecanych do uprawy w tym roku COBORU przygotowało dla 6 województw: lubuskiego, łódzkiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego i wielkopolskiego. W największej liczbie województw, bo w 6, polecana jest...

Soja żyje w symbiozie z bakteriami ze szczepu Bradyrhizobium japonicum, które są w stanie związać od 50 do 100 kg N/ha. Bakterie te normalnie nie występują w naszych glebach, dlatego konieczne jest zaszczepienie nasion.

Na rynku obecnych jest kilka szczepionek pochodzących od producentów krajowych i zagranicznych. Ważne jest, aby zaprawianie przeprowadzić zgodnie z zaleceniami producenta szczepionek. Istotne jest bardzo dokładne wymieszanie nasion ze szczepionką.

Szczepienie powinno się przeprowadzać w pomieszczeniu ocienionym najlepiej w dniu siewu.

Nasiona można szczepić na sucho lub na mokro. Przy szczepieniu na mokro nie wolno używać wody chlorowanej. Zaszczepiony materiał siewny należy chronić przed bezpośrednim wpływem promieni słonecznych, pod wpływem których bakterie giną.

Poleć
Udostępnij