Groch siewny - zbiór i zabezpieczenie plonu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Magda Litwińczuk | redakcja@agropolska.pl
22-07-2017,8:45 Aktualizacja: 25-07-2017,10:18
A A A

Groch siewny stwarza wiele trudności podczas zbioru. Wiąże się to z właściwościami biologicznymi i fizykochemicznymi tego gatunku.

Wiotka łodyga i związana z tym duża podatność na wyleganie utrudnia zbiór i przyczynia się do dużych strat ilościowych i jakościowych plonu nasion.

Właściwy sposób zbioru jest, obok postępu biologicznego i agrotechnicznego, bardzo ważnym czynnikiem decydującym o wielkości plonów. Straty plonu nasion grochu mogą sięgać nawet 30 proc., a gdy zbiór przeprowadzany jest w niesprzyjających warunkach pogodowych i nieodpowiednimi metodami, mogą dochodzić nawet do 80 proc.

groch, plantacja

Plonowanie grochu w badaniach PDO w 2016 r.

Batuta to najwyżej plonująca odmiana ogólnoużytkowa grochu w badaniach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego prowadzonych przez COBORU w tym roku. Z odmian pastewnych najlepiej wypadła Turnia. Odmiana Batuta wydała plon o 10 proc....

Zbyt niskie osadzanie się strąków lub silne wyleganie roślin jest przyczyną strat powodowanych trudnością prowadzenia zespołu tnącego w bliskiej odległości od powierzchni gleby. Wówczas część roślin na polu pozostaje nieścięta.

Warunkiem koniecznym dla poprawnego zbioru jest bardzo staranne przygotowanie pola, polegające przede wszystkim na dokładnym wyrównaniu jego powierzchni po siewie i usunięciu wszystkich przeszkód utrudniających koszenie (bryły ziemi, kamienie itp.). Pozwala to na prowadzenie zespołu tnącego maszyny zbierającej groch bardzo blisko powierzchni gleby i ścinanie wszystkich roślin.

Zbiór rozpoczyna się, gdy 80-90 proc. nasion jest twardych, a słoma sucha. Nagarniacz kombajnu powinien być tak ustawiony, aby jego oś obrotu znajdowała się przed zespołem tnącym.

Palce nagarniacza należy odchylić w kierunku jazdy kombajnu, co polepsza płynność podawania roślin. Jego prędkość obrotowa powinna być równa lub nieco mniejsza od prędkości roboczej kombajnu.

fasola, plantacja

Rzuć fasolę, zasiej groch lub soję w 2017 roku

W tym roku trudno jest wskazać uprawę, na której można zarobić. Powodem są albo małe plony (rzepak), albo niskie ceny skupu (zboża). Na Zamojszczyźnie, która jest potentatem w uprawie fasoli na suche nasiona wielu rolników...

Regulacja zespołu młócącego i czyszczącego polega przede wszystkim na ustawieniu prędkości obrotowej bębna młócącego i szczeliny roboczej między bębnem a klepiskiem oraz obrotów wentylatora i wielkości otwarcia sit żaluzjowych podsiewacza.

Po omłocie nasiona wymagają doczyszczenia i dosuszenia do 13-14 proc. wilgotności. Nasiona przeznaczone na materiał siewny należy dosuszyć powoli i stopniowo. Z tego względu w suszarniach nie wolno jednorazowo obniżać wilgotności nasion więcej niż o 3 proc., gdyż mogą ulec uszkodzeniu.

Należy również przestrzegać zasady, że im wilgotniejsze są nasiona, tym niższa powinna być temperatura ich suszenia. Nasiona można również dosuszać w magazynie nieogrzewanym powietrzem lub poprzez częste szuflowanie cienko rozłożonej warstwy.

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony roślin. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.