Uwaga na choroby przechowalnicze. Tego nie można lekceważyć

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
14-09-2015,12:50 Aktualizacja: 14-09-2015,13:15
A A A

Ochłodzenie z którym przyszły przelotne opady sprawiają, że ochronę przeciw chorobom przechowalniczym należy potraktować poważnie - radzi System Komunikatów Sadowniczych, który na bieżąco wydaje zalecenia agrotechniczne i ochrony roślin opracowane przez Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka Sp. z o.o.

Eksperci proponują dwa programy ochrony jabłek. Pierwszy: na 4 tygodnie przed zbiorem: Captan 80 WG w dawce 1,9 kg/ha + Bellis 38 WG w dawce 0,8 kg/ha, na 2 tygodnie przed zbiorem Bellis 38 WG w dawce 0,8 kg/ha.

Stres w sadzie. Stosuj bezpieczne nawozy w zalecanych dawkach

Obniżenie temperatury, w tym temperatur nocnych, pozwala na skuteczne dokarmienie roślin. Po długotrwałych upałach i braku deszczu bardzo istotne jest prawidłowo przeprowadzone nawożenie dolistne. Jednak z uwagi na stres wywołany suszą należy...
Drugi wariant należy rozważyć, szczególnie przy zamiarze długiego okresu przechowywania owoców: na 4 tygodnie przed zbiorem: Captan 80 WG w dawce 1,9 kg/ha lub Kaptan 50 WP w dawce 3 kg/ha, na 3 tygodnie przed zbiorem:  Bellis 38 WG w dawce 0,8 kg/ha, na tydzień przed zbiorem: Switch 62,5 WG w dawce 0,75 kg/ha lub Geoxe 50 WG w dawce 0,45 kg/ha.

Przedzbiorcze pozakorzeniowe nawożenie jabłoni

Niekorzystne warunki pogodowe występujące przez cały sierpień miały negatywny wpływ na skuteczność nawożenia. Należy się spodziewać, że mogą wystąpić problemy z przechowaniem owoców wynikające z niedoboru wapnia w owocach.

Wskazane jest teraz zadbać o uzupełnienie nawożenia owoców produktami wapniowymi.  Specjaliści zalecają stosowanie nawozów wapniowych w wyższych dawkach:

Amiwap w dawce 5 l/ha lub w przypadku dogodnych warunków pogodowych, gdy temperatury za dnia nie przekracza 20°C, chlorek wapnia w dawce 10-12 kg/ha. Do każdego zabiegu chlorkiem wapnia należy dodawać Megafol w dawce 1 l/ha. Dodatek Megafolu poprawia i przyspiesza pobierania składników pokarmowych.

Bardzo dużym problemem może okazać się wybarwienie jabłek - w wielu sadach owoce są wciąż niedostatecznie wybarwione. W celu poprawy wybarwienia należy wykonać zabiegi: nawozem FruitAkademia na wzrost owoców II w dawce 8 kg/ha, zawierającym fosfor i potas oraz biostymulatorem Sweet dwukrotnie co 7-10 dni w dawce 2-2,5 l/ha.

Susza winduje ceny malin. Owoców jest znacznie mniej niż w zeszłym roku

Maliny w skupach osiągają rekordowo wysokie ceny. To efekt suszy i ekstremalnych jak na polskie warunki temperatur, które fatalnie wpływają na owoce.  Malin jest tak mało, że osiągają bardzo wysokie ceny dochodzące nawet do 10 zł za...
W sadach które nadal odczuwają skutki niedoboru wody i wysokich temperatur, zalecany jest zabieg obniżający negatywną reakcję na skutki stresu z dodatkiem nawozu mikroelementowego bogatego w magnez i żelazo. Proponujemy zastosowanie preparatu Megafol 2,5 l/ha z dodatkiem nawozu OptiMikro 2,5 kg/ha.

Szara pleśń w malinach jesiennych

Utrzymujące się rosy i przelotne opady sprzyjają rozwojowi szarej pleśni na malinach. W związku z tym zaleca się w pierwszym dogodnym terminie wykonanie zabiegu jednym z poniższych preparatów:

Mythos 300 SC - 2,5 l/ha
Signum 33 WG - 1,8 kg/ha
Switch 62,5 WG - 0,8 kg/ha
Teldor 500 SC - 1,5 l/ha

Uwaga! Należy zwracać uwagę na okresy karencji stosowanych preparatów.

SKS 20 Przechowalnicze: Captan 1,9kg/Bellis 0,8kg Dolistnie: FA_wzrost_owocow_II 8kg; Wapn: Amiwap 5L/Chlorek 10kg+Megafol 1L; Wybarwienie: Sweet 2L; Susza: Megafol 2,5L+OptiMicro 2,5kg: Maliny: Mythos 2,5L

Poleć
Udostępnij