Sawicki: - Polskie sadownictwo jest innowacyjne

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-04-2015,8:35 Aktualizacja: 24-04-2015,9:00
A A A
- Dzięki dorobkowi Instytutu Ogrodnictwa polskie sadownictwo jest jedną z najbardziej innowacyjnych gałęzi polskiego rolnictwa. Instytut ma w ofercie 200 odmian owoców i warzyw - uważa minister rolnictwa. 
 
- Polskie rolnictwo, a szczególnie ogrodnictwo, jest i długo będzie ofertą żywności podwyższonej jakości - mówił Marek Sawicki. Dodał, że nasz sektor warzywniczy i sadowniczy stały się w ostatnich latach jednym z największych producentów i eksporterów takich produktów na świecie. 
 
Szef resortu przypomniał, że Polska jest pierwszym na świecie eksporterem jabłek i ich największym w Europie producentem. Jesteśmy też liderem w produkcji pieczarek bowiem ostatnio prześcignęliśmy Holandię.
 
- Nie byłoby tej pozycji Polski na rynku, gdyby nie działalność Instytutu Ogrodnictwa - stwierdził prezes Sadowników RP Mirosław Maliszewski. Jak zaznaczył, duże zasługi w opracowaniu nowych odmian jabłek miał prof. Szczepan Pieniążek, teraz praca ta jest kontynuowana przez jego następców. 
 
Dzięki temu Polska jest konkurencyjna na rynku światowym oferując nie tylko różne odmiany jabłek, ale także innych owoców po atrakcyjnych cenach.
 
Maliszewski podkreślił, że "otwieranie" nowych rynków, także egzotycznych, daje dobra prognozę na następne lata dla eksportu polskich owoców. - Wydaje się, że sezon zakończy się dużo pomyślniej dla sadowników niż wydawało się to w sierpniu - zaznaczył. Dodał, że rynek pokazał, że Polska lepiej poradziła sobie z rosyjskim embargiem niż Rosja poradziła sobie z możliwością zaopatrzenie z innych źródeł niż Polska.
 
Franciszek Adamicki, dyrektor Instytutu Ogrodnictwa poinformował, że program badawczy obejmuje wszystkie zagadnienia związane z produkcją ogrodniczą. Instytut zajmuje się m.in. biotechnologią, genetyką, opracowaniem nowych odmian, agrotechniką, szkółkarstwem.
 
W ciągu ostatnich czterech lat opracowano i zarejestrowano 14 odmian roślin sadowniczych na czele z czarną porzeczką "Polares" odporną m.in. na wielopąkowca porzeczkowego, groźnego szkodnika tych owoców. Jak zapewnił Adamicki oznacza to, że przy jej uprawie nie trzeba stosować środków chemicznych. 
 
Dodał, że naukowcy Instytutu wyhodowali też pięć nowych odmian ogórka odpornego na mączniaka. Zaznaczył, że prace badawcze skupiają się na opracowywaniu odmian odpornych na choroby i szkodniki.
 
Opracowano ponadto nowy gatunek owocu - świdośliwy, jest to owoc jagodowy, który dojrzewa w czerwcu, nadaje się do bezpośredniej konsumpcji i do przetwórstwa. Są też nowe odmiany jabłek. 
 
Wyjaśnił, że instytut pracuje na takimi odmianami, jakie są chętnie kupowane przez odbiorców z "dalekich" krajów m.in. chodzi o wybarwienie owoców, preferuje się tam jabłka jednokolorowe, podczas, gdy wiele odmian uprawianych w Polsce jest dwukolorowa.
 
- Polecamy także nasze rozwiązania w zakresie mechanizacji, bo koszty robocizny rosną. Opracowane m.in. zostały kombajny do zbioru wiśni i śliw, ale również maliny - powiedział Adamicki.
Poleć
Udostępnij