Sadownicy załamani cenami owoców. Skupujący są w zmowie?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
20-06-2018,13:45 Aktualizacja: 20-06-2018,13:52
A A A

Sadownicy grzmią, że ceny oferowane na rynku nadal są nie do przyjęcia. Według wielu z nich zbiór owoców powinien być póki co ograniczony lub nawet wstrzymany. Rolniczy samorząd podejrzewa zmowę cenową wśród podmiotów skupujących.

Związek Sadowników RP wydał komunikat po spotkaniu w sprawie drastycznego spadku cen skupu owoców maliny, agrestu, porzeczek oraz wiśni, które są obecnie niższe od kosztów produkcji. Na rozmowach obecni byli m.in. przedstawiciele plantatorów w sile około 400 osób, reprezentanci zakładów przetwórczych, ministerstwa rolnictwa oraz parlamentarzyści i samorządowcy.

truskawki, polskie truskawki, Związek Sadowników RP, sadownictwo, sad

Sadownicy bronią polskich truskawek

Kampania medialna przeciwko polskim truskawkom to celowe działanie - przekonuje Związek Sadowników RP w specjalnie wydanym komunikacie. Sadownicy podkreślają swój sprzeciw wobec pojawiających się w ostatnim czasie publikacji,...

Sadownicy zgodnie uznali, że konieczne są niezwłoczne działania w celu złagodzenia skutków trudnej sytuacji, które powinny zrealizować władze centralne. Postulaty dotyczą:

  • wzmożenia kontroli jakości sprowadzanych owoców spoza Unii Europejskiej oraz monitorowania ich ilości
  • podjęcia prac nad doprecyzowaniem Ustawy o wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi (powszechnie stosowana jest zasada umowy jednodniowej, co zdaniem plantatorów jest niezgodne z zapisami ustawy, dlatego domagają się wprowadzenie terminu zawierania umów do końca marca danego roku, co będzie odpowiadać wymogom umowy sezonowej)
  • uproszczenia procedury zatrudnienia osób w rolnictwie
  • pilnego podjęcie prac legislacyjnych nad wprowadzeniem mechanizmu rezygnacji z upraw w danych gatunkach (istnieją w krajach zachodnich UE)
  • wprowadzenia obowiązku, by faktury dotyczące obrotu owocami zawierały adnotację dotyczącą kraju pochodzenia
  • wprowadzenie ceł i ceny wejścia na owoce sprowadzane na rynek Polski spoza UE

zbiory owoców, ceny owoców, rynek owoców, susza rolnicza, Bożena Nosecka

Owoców będzie dużo więcej niż przed rokiem. Pogoda sprzyja uprawom

Tegoroczna pogoda sprzyja uprawom owocowym. Będzie ich dużo więcej niż przed rokiem. Jako pierwsze na rynek trafiły truskawki, które nie są jednak tak tanie, jak by oczekiwał konsument. W hurcie kosztują 4,5-7 zł za kilogram. - Owoców...
W sprawie cen owoców interweniuje też Krajowa Rada Izb Rolniczych. Wystąpiła do ministra, by przyczynił się do uruchomienia procedury antymonopolowej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. "Zdaniem samorządu rolniczego na rynku owoców miękkich występują symptomy zmowy cenowej podmiotów skupujących" - argumentuje KRIR.

Izby zwróciły się ponadto do ministra rolnictwa o wprowadzenie obligatoryjnych kontroli u odbiorcy końcowego owoców miękkich sprowadzanych z zagranicy i innych produktów rolnych pod kątem fałszowania ich miejsca pochodzenia.

"W związku z informacjami o wprowadzaniu na rynek krajowy owoców miękkich z zagranicy po przepakowaniu i oznakowaniu jako produkt polski oraz mieszaniu z towarem krajowym, samorząd rolniczy wnioskuje o pilne uruchomienie kontroli przywożonych z zagranicy owoców miękkich, w środkach transportu, przez właściwe inspekcje, w celu ochrony interesu ekonomicznego polskich producentów rolnych" - czytamy we wniosku.

Według KRIR istnieje uzasadniona obawa, że przywożone owoce nie spełniają norm unijnych, stanowiąc zagrożenie dla polskich konsumentów. Mogą np. zawierać substancje zabronione i psuć opinię rodzimym owocom.
 

Poleć
Udostępnij