Przygotowanie sadu do zimy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (bea) | redakcja@agropolska.pl
02-10-2015,9:55 Aktualizacja: 02-10-2015,10:12
A A A

Jesień w sadach, po zbiorze owoców, to przede wszystkim okres intensywnych prac agrotechnicznych, głównie związanych z nawożeniem. Oprócz poprawy zasobności gleby w składniki mineralne (nawożenie doglebowe) i zaopatrzenia drzew w składniki pokarmowe, z których korzystać będą w kolejnym sezonie (nawożenie pozakorzeniowe), zabiegi te mają na celu przygotowanie roślin do spoczynku zimowego.

W sadach, zwłaszcza jabłoniowych, powszechnie stosuje się pozakorzeniowe (dolistne) nawożenie drzew produktami zwierającymi bor i cynk oraz mocznikiem. Podstawowym celem tych zabiegów jest dostarczenie drzewom dodatkowej porcji składników, które pobrane przez liście trafią do pędów i tam zostaną zmagazynowane na okres zimy.

Wczesną wiosną, gdy ze względu na niską temperaturę gleby (zwłaszcza w jej głębszych warstwach) system korzeniowy jest jeszcze mało aktywny, składniki uruchamiane z magazynów „pędowych” stanowią doskonałe startowe źródło boru, cynku i azotu. Dlatego specjaliści firmy INTERMAG zalecają aby począwszy od pierwszego tygodnia po zbiorach owoców stosować 2–3-krotne, w odstępach 10–14-dniowych dolistny nawóz CYNKO-BOR, także łącznie z 5% roztworem mocznika (w ostatnim zabiegu).

Stres w sadzie. Stosuj bezpieczne nawozy w zalecanych dawkach

Obniżenie temperatury, w tym temperatur nocnych, pozwala na skuteczne dokarmienie roślin. Po długotrwałych upałach i braku deszczu bardzo istotne jest prawidłowo przeprowadzone nawożenie dolistne. Jednak z uwagi na stres wywołany suszą należy...

Cynk i bor zawarte w nawozie występują w formach, które pobrane przez liście są akumulowane w zdrewniałych częściach roślin, a następnie wykorzystywane po ruszeniu wegetacji na wiosnę. Mikroelementy te zwiększają zimotrwałość oraz odporność roślin na wiosenne przymrozki, z kolei wiosną pozytywnie wpływają na kwitnienie i zawiązywanie owoców.

Zazwyczaj w każdym gospodarstwie uprawia się co najmniej kilka odmian jabłoni, kończących owocowanie w różnym czasie, dlatego jesienne zabiegi wymagają więcej zaangażowania. Nie można bowiem dopuścić do sytuacji, że zabiegi dolistne wykonujemy w całym sadzie dopiero po zakończeniu zbioru z drzew odmian najpóźniej dojrzewających. Możemy bowiem nie zdążyć wykonać zabiegu w odpowiednim momencie we wszystkich kwaterach (zwłaszcza odmian wczesnych) – podkreśla Łukasz Kutermach, koordynator ds. sadownictwa w firmie INTERMAG. W przypadku nawożenia mocznikiem szacuje się, że prawie 70% azotu wykorzystywanego wczesną wiosną może pochodzić z rezerw zgromadzonych jesienią. Ponadto stosowanie mocznika jesienią ma ważne znaczenie fitosanitarne – wysokie stężenie azotu niszczy zarodniki grzybów na powierzchni liści.

Tabela. Zalecania jesiennego stosowania nawozu CYNKO-BOR.  

Terminy jesiennego stosowania nawozu CYNKO-BOR Dawkowanie [kg/ha]
Jabłoń
Dwa–trzy zabiegi począwszy od pierwszego tygodnia po zbiorach (BBCH 91–93). Wskazane jest wykonanie ostatniego zabiegu na początku opadania liści (5–10% opadniętych liści) łącznie z 5% roztworem mocznika. 4
Grusza
Dwa–trzy zabiegi co 10–14 dni przed naturalnym opadaniem liści (BBCH 91–93) 4
Czereśnia, wiśnia
Dwa–trzy zabiegi co 10–14 dni przed naturalnym opadaniem liści (BBCH 91–92) 4
Brzoskwinia, morela, śliwa
Dwa–trzy zabiegi co 10–14 dni przed naturalnym opadaniem liści (BBCH 91–92) 4

Poleć
Udostępnij