Nawożenie produktami wapniowymi. Najwyższy czas na zabiegi
Dokarmianie dolistne to ważny zabieg w lipcowym kalendarzu sadowniczym. W celu poprawienia jakości owoców i zdolności przechowalniczych należy rozpocząć nawożenie produktami wapniowymi.
Saletra wapniowa oraz chlorek wapnia to nawozy najczęściej stosowane w tym okresie. Należy z nimi postępować ostrożnie w przypadku aplikacji w wyższych temperaturach.
Przyswajalność wapnia na pożądanym poziomie oraz zachowanie bezpieczeństwa również w wysokich temperaturach, można uzyskać, stosując dodatek produktu zawierającego aminokwasy roślinne Megafol w dawce 1 l/ha - radzą specjaliści z Zakładu Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka Sp. z o.o.
Parch jabłoni nie odpuszcza. Deszcz wywoła infekcje wtórne
Groźny parch jabłoni
W sadach, gdzie obecne są plamy parcha na liściach i owocach (nawet w niewielkiej ilości), zaleca się kontynuowanie zabiegów prewencyjnych.
Zarodniki konidialne powodujące infekcje wtórne są w stanie kiełkować nawet w przypadku występowania rosy (nie wymagają opadów) - przypomina System Komunikatów Sadowniczych, który na bieżąco wydaje zalecenia agrotechniczne i ochrony roślin opracowane przez Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka Sp. z o.o.
Eksperci zalecają stosowanie środków kontaktowych: Kaptan Zaw. 50 WP 3kg/ha, Delan 700 WG 0,5 kg/ha, Captan 80 WG 1,9 kg/ha, Indofil 80 WP 3 kg/ha lub Dithane NeoTec 75 WG 2 kg/ha.
"Celowe jest również stosowanie produktu Kendal 2l/ha na przemian z fungicydem zapobiegawczym. Stosowanie produktów stymulujących odporność, zabezpiecza przed infekcjami wtórnymi w sadach jabłoniowych w drugiej części sezonu, a ponadto pozwala ograniczyć pozostałości w owocach" - podaje SKS.
Owocówka jabłkóweczka oraz zwójki liściowe
Z uwagi na wydłużony okres lotów owocówki, zaleca się dodatkowy zabieg zwalczający jednym z preparatów: Runner 240 SC 0,4 l/ha, Affirm 095 SG 2,5-3 kg/ha, Steward 30 WG 0,17-0,2 kg/ha, Coragen 200SC 0,175 l/ha.
Uwaga na przędziorki
Szkodnik ten w ostatnich dniach wystąpił w niektórych sadach w bardzo dużym nasileniu. Przędziorek rozwija się głównie na słabych stanowiskach.
Czas rozpocząć dokarmianie wapniem w sadach
Miodówka gruszkowa nie odpuszcza
W wielu sadach gruszowych wzrosła liczebność populacji miodówek. Należy dokonać szczegółowych lustracji na obecność tego groźnego szkodnika.
"W przypadku stwierdzenia miodówki zalecamy jak najszybciej wykonać zabieg stosując produkt Acaramik 018 EC w dawce 0,75 l/ha (zabieg wykonać wieczorem)" - radzą specjaliści.
Adiuwanty zwiększają skuteczność
W najnowszym komunikacie SKS czytamy, że dla zwiększenia skuteczności zabiegów insektycydami poleca się stosowanie adiuwantów silikonowych.
W chwili obecnej, kiedy korony drzew są już szczelnie pokryte liśćmi stosowanie adiuwantów może decydować o skuteczności zabiegów ochrony.
Aplikacje insektycydów w mieszaninie z adiuwantami, skutkują większym pokryciem roślin. Zalecamy dodanie do każdego zabiegu zwalczającego szkodniki preparatu Asystent+ w dawce 0,1l/ha.
Wiśnie nie mogą czekać
Warto w tym sezonie zadbać o jakość owoców wiśni. W celu poprawienia jakości, jędrności, przyspieszenia procesu wybarwienia oraz wydłużenia trwałości owoców w obrocie zaleca się wykonanie zabiegu preparatem Sweet w dawce 2,5 l/ha z dodatkiem nawozu o wysokiej zawartości potasu Plantafol 5.15.45 2,5 kg/ha.
***
SKS 16 Parch: zapobiegawczo: Kaptan 3kg/Kendal 2L; Owocówka: Runner 0,4L+ Asystent+ 0,1L; Przędziorki: Sumo 1L+Asystent+ 0,1L; Miodowka: Acaramik 0,75l+ Asystent+ 0,1L; Dolistnie: Chlorek wapnia+Megafol 1L/Amiwap 2,5L; Wiśnie: Sweet 2,5L+Plantafol 5.15.45 2,5kg