FruitSmart 3,3 VP – nowy polski regulator wzrostu
W lipcu 2015 roku został zarejestrowany FruitSmart 3,3 VP zawierający 1-metylocyklopropen (1-MCP). Produkt będzie sprzedawany już w obecnym sezonie. Za dystrybucję odpowiedzialna jest firma Innvigo.
Preparat będzie dostępny w sprzedaży do samodzielnego stosowania, a także będzie możliwe zlecenie aplikacji FruitSmart w chłodni. Produkt jest zarejestrowany do stosowania w przechowywaniu jabłek i może być legalnie stosowany przez sadowników i jednostki przechowujące jabłka. Synteza substancji aktywnej i formułowanie produktu odbywa się całkowicie w Polsce.
FruitSmart 3,3 VP to produkt z grupy regulatorów wzrostu, który wpływa na utrzymanie wysokiej jędrności jabłek, opóźnianie procesów ich przejrzewania i zmniejszenie oparzelizny powierzchniowej podczas przechowywania w chłodni (zwykłej albo z kontrolowaną atmosferą). Powoduje wyhamowanie produkcji etylenu w owocu, ale także wszelkich procesów zachodzących w owocach pod wpływem etylenu znajdującego się w otoczeniu. Jego oryginalna forma handlowa – proszek w wodnorozpuszczalnych saszetkach – jest gwarantem bezpieczeństwa dla użytkownika, ułatwienia i przyspieszenia pracy oraz precyzji dozowania.
Jabłek coraz mniej w chłodniach i magazynach
FruitSmart 3,3 VP może być wykorzystywany do pozbiorczego traktowania jabłek przeznaczonych do długiego przechowywania. Owoce powinny być zebrane w optymalnej dla odmiany fazie dojrzałości zbiorczej.
Działaniu tego gazu powinny być poddane owoce zgromadzone w chłodni po zbiorze w czasie:
- do 7 dni, gdy w komorze utrzymywana jest temperatura poniżej 10°C;
- do 3 dni, jeśli w komorze temperatura przekracza 10°C.
Zalecana dla jednorazowego stosowania dawka środka wynosi 0,037–0,068 g/m3 chłodni, przy ilości wody do uwolnienia lotnej substancji czynnej: 8–10 l dla ilości środka 10–70 g.
Stężenie tej substancji czynnej w atmosferze komory przechowalniczej powinno wynosić minimalnie 1,22 mg/m3 i maksymalnie 2,24 mg/m3 przy gęstości wypełnienia chłodni 250 kg owoców/m3. Gwarancją utrzymania takiego składu gazowego jest szczelność komory przechowalniczej.
Efekt działania środka może być mniej widoczny na owocach będących w nienajlepszej kondycji (w tym porażonych), przejrzałych przed rozpoczęciem przechowywania lub zebranych w niewłaściwej fazie dojrzałości.
Źródło: Innvigo