Drzewa potrzebują makroelementów. Fertygacja sadów przynosi efekty
Podawanie składników pokarmowych poprzez linie kroplujące ma duże zalety. Poprawia wzrost roślin, a drzewa zawiązują więcej pąków kwiatowych w porównaniu do drzew, którym podaje się czystą wodę.
Zawartość mikroskładników w glebie dla drzew sadowniczych jest w większości przypadków wystarczająca, dlatego nawożenie nimi sadu jest zwykle nieuzasadnione.
Do fertygacji sadu lepiej wybierać mieszanki dostarczające drzewom makroelementów, które są im potrzebne do prawidłowego wzrostu i owocowania - radzą specjaliści z Zakładu Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka Sp. z o.o.
Czas rozpocząć dokarmianie wapniem w sadach
Korzyści płynące ze stosowania fertygacji:
- Lepszy start młodych drzew, silniejsze przyrosty, lepsze przyjęcia po posadzeniu.
- Stabilne i zbilansowane zaopatrzenie drzew w wodę oraz składniki pokarmowe, które zmniejsza zjawisko przemienności owocowania.
- Rośliny są zaopatrywane w wodę efektywnie i równomiernie, przy wykorzystaniu nawet niewielkich jej źródeł.
- Istnieje możliwość precyzyjnego dokarmiania drzew, zwłaszcza w okresach przesuszenia lub w sadach, w których cięto korzenie.
- Nawożenie drzew poprzez fertygację jest znacznie prostsze w porównaniu do tradycyjnego siewnika. Jest również bardziej precyzyjne co ma szczególne znaczenie np. na pochyłym terenie.
- Umożliwia odżywianie roślin, kiedy gleba nie jest w stanie dostarczyć wystarczająco dużo składników pokarmowych (wysoka produkcja, susza, deficyt potasu).
- Daje możliwość bezpośredniego oddziaływania na drzewo poprzez umiejętne dostarczanie składników pokarmowych w odpowiednich fazach fenologicznych.