Będzie padało. Konieczne powtórzenie zabiegu zapobiegawczego

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
16-04-2018,10:00 Aktualizacja: 16-04-2018,18:48
A A A

Opady deszczu jakie miały miejsce 13 i 14 kwietnia, w zależności od intensywności, mogły doprowadzić do zmycia środka zapobiegawczego stosowanego do ochrony jabłoni i gruszy.

Dodatkowo intensywny przyrost liścia powoduje, że pojawiają się nowe miejsca nie zabezpieczone.

Przed kolejnymi opadami zapowiadanymi na poniedziałek (16 kwietnia) wieczorem i w nocy, konieczne będzie powtórzenie zabiegu zapobiegawczego z użyciem chociażby produktu Copper Max New 50 WP w dawce 1,5 kg/ha (pamiętajmy że stosujemy go do fazy zielonego pąka).

parch jabłoni, sadownictwo, sad, choroby grzybowe, Innvigo, Fruit Akademia

Parch jabłoni. Jak oszacować zagrożenie?

Jakiego nasilenia ze strony parcha jabłoni w tym sezonie mogą spodziewać się sadownicy? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale warto z wyprzedzeniem ocenić wielkość zagrożenia, czyli zasoby inokulum, oraz ryzyko infekcji, a także poznać...
"Od fazy zielonego pąka a to w niektórych rejonach za kilka dni jest możliwe - polecamy Delan 700 WG w dawce 0,5-0,7 kg/ha. Delan można łączyć z produktami miedziowymi lub siarkowymi w celu ograniczenia presji ze strony mączniaka jabłoni" - czytamy w najnowszym zaleceniu agrotechnicznym i ochrony roślin opracowanym przez firmę PUH Chemirol w oparciu o program doradczy FruitAkademia.

Mączniak jabłoni

Do ograniczania zagrożenia ze strony mączniaka jabłoni od fazy mysiego ucha/zielonego pąka zaleca się zastosowanie preparatów zawierających siarkę w dawce 4-6 kg/ha (można mieszać z produktami miedziowymi i Delanem).

Dobrym rozwiązaniem są również nawozy zawierające siarkę np. Opti Siarka 80 wg w dawce 4-6 kg.

Mszyce

W sadach pojawiają się pierwsze dorosłe mszyce. Dlatego wskazane jest wykonanie zabiegu ograniczającego liczebność ich kolonii.

sadownictwo, ochrona sadów, sandomierz, świętokrzyskie, drzewka owocowe, policja

Policja apeluje do sadowników. Nie dajcie się okraść!

Wraz ze zbliżającym się ociepleniem przyjdzie czas na porządkowanie ogrodów i działek oraz zakup nowych roślin, drzewek, środków ochrony oraz sprzętu. Stróże prawa przypominają o ich właściwym zabezpieczeniu przed kradzieżą....
Do tego celu poleca się produkty m.in. Apis 200 SE (0,125 l/ha) lub Mospilan 200 SP (0,125 kg/ha), długotrwałe działanie wykazuje również produkt Teppeki 50 WG w dawce (0,14 kg/ha).

Nawożenie dolistne

W fazie intensywnego wzrostu liści i rozwoju kwiatostanów rośliny wykazują zapotrzebowanie na składniki pokarmowe.

Uzupełnieniem ich potrzeb może być nawożenie w formie dolistnej np. zastosowanie gotowych mieszanek nawozowych FruitAkadamie np. FA mysie ucho w dawce 8 kg/ha lub FA zielony pąk 7kg/ha w zależności od fazy rozwojowej.

 

  • Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony roślin. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz
Poleć
Udostępnij