Będzie padało. Konieczne powtórzenie zabiegu zapobiegawczego
Opady deszczu jakie miały miejsce 13 i 14 kwietnia, w zależności od intensywności, mogły doprowadzić do zmycia środka zapobiegawczego stosowanego do ochrony jabłoni i gruszy.
Dodatkowo intensywny przyrost liścia powoduje, że pojawiają się nowe miejsca nie zabezpieczone.
Przed kolejnymi opadami zapowiadanymi na poniedziałek (16 kwietnia) wieczorem i w nocy, konieczne będzie powtórzenie zabiegu zapobiegawczego z użyciem chociażby produktu Copper Max New 50 WP w dawce 1,5 kg/ha (pamiętajmy że stosujemy go do fazy zielonego pąka).
Parch jabłoni. Jak oszacować zagrożenie?
Mączniak jabłoni
Do ograniczania zagrożenia ze strony mączniaka jabłoni od fazy mysiego ucha/zielonego pąka zaleca się zastosowanie preparatów zawierających siarkę w dawce 4-6 kg/ha (można mieszać z produktami miedziowymi i Delanem).
Dobrym rozwiązaniem są również nawozy zawierające siarkę np. Opti Siarka 80 wg w dawce 4-6 kg.
Mszyce
W sadach pojawiają się pierwsze dorosłe mszyce. Dlatego wskazane jest wykonanie zabiegu ograniczającego liczebność ich kolonii.
Policja apeluje do sadowników. Nie dajcie się okraść!
Nawożenie dolistne
W fazie intensywnego wzrostu liści i rozwoju kwiatostanów rośliny wykazują zapotrzebowanie na składniki pokarmowe.
Uzupełnieniem ich potrzeb może być nawożenie w formie dolistnej np. zastosowanie gotowych mieszanek nawozowych FruitAkadamie np. FA mysie ucho w dawce 8 kg/ha lub FA zielony pąk 7kg/ha w zależności od fazy rozwojowej.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony roślin. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz