Jak informuje Instytut Ochrony Roślin-PIB na buraku cukrowym w Słupi Wielkiej (woj. wielkopolskie) na co piątej roślinie występuje mszyca trzmielinowo-burakowa, pojedyncze sztuki form uskrzydlonych oraz liczne kolonie.
Jak informuje Instytut Ochrony Roślin-PIB na buraku cukrowym w Słupi Wielkiej (woj. wielkopolskie) na co piątej roślinie występuje mszyca trzmielinowo-burakowa, pojedyncze sztuki form uskrzydlonych oraz liczne kolonie.
W takiej sytuacji nie można czekać z zabiegiem. Próg ekonomicznej szkodliwości dla tego owada to 15% zasiedlonych roślin, a w celu ochrony przed chorobami wirusowymi pojawienie się pierwszych form uskrzydlonych.
12 kwietnia 2021 r. minister rolnictwa i rozwoju wsi na wniosek Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego wydał zezwolenie na stosowanie w uprawie buraka cukrowego preparatu Closer, przeznaczonego do zwalczania mszyc. 25...
Szkodliwość mszyc jest wieloraka. Wysysają soki. W trakcie żerowania wydalają rosę miodową, która oblepia liście i zatyka aparaty szparkowe, co utrudnia fotosyntezę i oddychanie. Spadź jest także dogodnym miejscem dla rozwoju grzybów. Pośrednia szkodliwość mszyc polega na przenoszeniu wirusów wywołujących żółtaczkę buraka.
Mszyce migrują na plantacje buraka cukrowego z żywicieli pierwotnych, na których zimują, gdy dzienne temperatury powietrza osiągają minimum 15 st. C. Są niezwykle płodne. W korzystnych warunkach, w ciągu sezonu mogą wydać nawet 10 pokoleń. Największą ich liczebność obserwuje się zazwyczaj na początku lipca. Sprzyja im ciepła i sucha pogoda, ale nie upalna. Ich optimum temperaturowe to 18-24 st. C. Presję szkodnika osłabiają intensywne opady deszczu i burze.
Niestety, ale pula substancji aktywnych dopuszczonych obecnie do zwalczania mszyc w buraku cukrowym jest uboga. Właściwie to tylko jedna substancja z grupy pyretroidów – deltametryna (Decis Mega).
W tym roku minister rolnictwa na wniosek Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego wydał czasowe zezwolenie na stosowanie preparatu Closer (sulfoksaflor) do zwalczania mszyc w uprawie buraka cukrowego – od 19 kwietnia do 16 sierpnia.
-
Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz