Seminarium o TUZ w Ostrołęce
Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy wraz ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie 10 marca 2023 r. przeprowadziły seminarium o trwałych użytkach zielonych.
Seminarium zorganizowano w ramach europejskiego projektu SUPER G - "Developing SUstainable PERmanent Grassland systems and policies" ("Rozwój zrównoważonych systemów i polityki na trwałych użytkach zielonych"). Wzięli w nim udział producenci mleka i pracownicy OSM Piątnica oraz naukowcy z SGGW w Warszawie.
Prof. dr hab. Piotr Stypiński Honorowym Prezydentem Europejskiej Federacji Łąkarskiej
Prof. dr hab. Piotr Stypiński z Katedry Agronomii SGGW w Warszawie przedstawił referat pt. "Trwałe użytki w Europie – informacja o projekcie SUPER G". O czynnikach warunkujących jakość mleka mówił dr hab. Marcin Gołębiewski, prof. SGGW i dyrektor Instytutu Nauk o Zwierzętach SGGW. "Możliwości poprawy trwałych użytków zielonych" to tytuł wystąpienia dr hab. inż. Marii Janickiej z Katedry Agronomi SGGW.
Natomiast dr hab. inż. Arkadiusz Artyszak, prof. SGGW i kierownik Katedry Agronomii SGGW zaprezentował referat "Susza w rolnictwie i ograniczanie jej skutków", w którym szczególną uwagę zwrócił na znaczenie troski o odpowiedni odczyn gleby, jej zasobność w przyswajalny fosfor i potas oraz materię organiczną Przedstawił też wyniki doświadczeń potwierdzające skuteczność ograniczania skutków suszy za pomocą aplikacji dolistnej produktów zawierających krzem.
Katedrę Agronomii SGGW reprezentowały także dr hab. inż. Barbara Borawska-Jarmułowicz i dr inż. Grażyna Mastalerczuk.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz