Unia Europejska zdecydowała o nie odnowieniu zatwierdzenia dla metiokarbu. Substancja ta wchodzi w skład znanego preparatu - Mesurol 500 FS.
Najpóźniej do 3 stycznia 2020 r. państwa członkowskie Unii Europejskiej muszą wycofać zezwolenia na środki ochrony roślin zawierające metiokarb.
Zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2019/1606 z 27 września 2019 r. odnowienia zatwierdzenia nie uzyskał metiokarb.
Państwa członkowskie zostały w nim zobowiązane do wycofania zezwoleń na środki ochrony roślin zawierające tą substancję czynną, najpóźniej do 3 stycznia 2020 r.
Oprócz suszy duży wpływ na plony ziarna kukurydzy oraz na ogólną kondycję plantacji miała także agrotechnika - uznali przedstawiciele Polskiego Związku Producentów Kukurydzy oraz Polskiego Związku Producentów Roślin...
Dodatkowy okres na zużycie zapasów - przyznany przez poszczególne kraje - musi być możliwie najkrótszy i upływać najpóźniej 3 kwietnia 2020 r. - wskazuje rozporządzenie.
Metiokarb to substancja aktywna należąca do grupy karbaminianów, która została wprowadzona na rynek w 1962 r. Jedynym środkiem w Polsce, który ją zawiera jest Mesurol 500 FS, przeznaczony do zaprawiania ziarna kukurydzy.
Preparat zabezpiecza zasiewy kukurydzy, przed ptakami. Chroni je również przed wczesnym uszkodzeniem przez ploniarkę zbożówkę (1 pokolenie). To jednak już pieśń przeszłości.
Anna Kołakowska z Francuskiej Federacji Producentów Nasion Kukurydzy oraz Sorgo, podczas poniedziałkowej (9 grudnia) konferencji w Instytucie Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - PIB w Warszawie wskazywała, że z powodu nieodnowienia zatwierdzenia dla metiokarbu, zdyskwalifikować trzeba będzie ok 1,2 mln jednostek siewnych nasion kukurydzy (w skali Europy), które zostały już zaprawione tą substancją.
Mimo to, według ekspertów biorących udział w tej konferencji, nasion kukurydzy do siewu nie zabraknie, ze względu na ich bardzo wysokie zapasy i przyzwoite tegoroczne zbiory z plantacji nasiennych.