Cenna słoma kukurydzy
Po zbiorze kukurydzy na polu pozostaje olbrzymia masa słomy, która jest cennym źródłem materii organicznej zawierającym znaczne ilości makro- i mikroelementów. Istotne jest to, że słoma kukurydzy rozkłada się szybciej niż słoma innych zbóż.
Współczynnik degradacji glebowej materii organicznej dla kukurydzy uprawianej na glebie lekkiej wynosi -1,12, średniej -1,15, a ciężkiej -1,22 t/ha. Taka ilość materii organicznej ubywa w glebie, gdy cały plon kukurydzy zostaje wywieziony z pola (kukurydza na kiszonkę). W przypadku pozostawienia słomy bilans ten staje się dodatni, bo współczynnik reprodukcji glebowej materii organicznej dla 1 t słomy kukurydzy ma wartość 0,18. Co oznacza, że aby zrekompensować ubytek materii organicznej na skutek uprawy kukurydzy wystarczy na glebach lekkich plon 6,2 t słomy (6,2 x 0,18 = 1,12), średnich 6,4 t (6,4 x 0,18 = 1,15), a ciężkich 6,8 t (6,8 x 0,18 = 1,22) na 1 ha.
Dzień Kukurydzy w Skrzelewie po raz 34
Szacuje się, że plon słomy nowych odmian kukurydzy jest identyczny jak plon ziarna (przeliczony przy wilgotności słomy i ziarna 14 proc.). Oznacza to, że przy plonie 10 t suchego ziarna na polu pozostaje 10 t słomy. Jak podaje prof. Tadeusz Michalski (2022) w takiej ilości słomy znajduje się 90 kg N, 20 kg P2O5 i 200 kg K2O. W pierwszym roku po wymieszaniu z gleby ze słomy oczywiście dostępna jest roślin następczych część składników pokarmowych. Przyjmuje się, że średnio jest to 30 proc. azotu, 20 proc. fosforu i 60 proc. potasu. W podanym powyżej przykładzie jest to 30 kg N, 4 kg P2O5, 120 kg K2O na 1 ha.
Niedocenianym pierwiastkiem niezaliczanym obecnie ani do makro-, ani do mikroelementów, jest krzem (Si). Uważany jest za pierwiastek korzystny. W zbożach, do których należy także kukurydza, gromadzi się głównie w słomie. Występuje w niej w formie fitolitów, z których po rozkładzie staje się dostępny dla roślin uprawianych następczo. Wywożenie z pola słomy zbóż, która nie wraca na nie w formie obornika, jest powodem zubożania gleb w przyswajalny krzem. Coraz częściej zwraca się na to uwagę w badaniach prowadzonych w Europie Zachodniej.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz